Преобразен Лудогорец подчини Ботев (ВИДЕО)

Лудогорец изигра далеч по-добър мач от последните си два неуспеха и срази безкомпромисно с 3:1 Ботев (Пловдив) в Коматево, като по този начин продължи серията без победа на "канарчетата" след разделянето на А група на две шестици.

"Орлите" започнаха много силно мача и още в 18-ата секунда Марселиньо нацели гредата, но във втората минута вече резултатът бе открит чрез Жуниор Кишада. Отново бразилският нападател се разписа в 39-ата, за да направи още по-комфортен аванса на тима си, който след почивката предаде инициативата.

Въпреки това обаче с отлична контраатака в 86-ата минута резервата Вандерсон бе изведен сам срещу вратаря Адам Стаховяк и го преодоля за 0:3. Крайният резултат оформи Томаш Иршак две минути по-късно с фантастичен гол от около 20 метра.

Така Лудогорец зарадва феновете си с убедителна победа след двете поредни загуби от Берое с 0:2 и особено болезнената 0:1 от Левски в полуфиналния реванш за Купата. "Орлите" вече имат 58 точки и поне временно увеличават преднината си на 8 пред втория Локомотив (София), който днес вечерта от 20 часа приема Литекс. Ботев остава с 39 пункта на шесто място.

Още в 18-ата секунда Лудогорец създаде първото чисто голово положение, след като при изпълнението на център Върджил Мисиджан направи отличен рейд по лявото крило и центрира по земя в наказателното поле. Непокритият Марселиньо с едно докосване от около десет метра прати топката по диагонала, но тя се отби от гредата.

Силното начало на "орлите" все пак бе материализирано малко по-късно, макар и след груба грешка на Милен Гамаков в пеналтерията на домакините. След центриране от фаул халфът на Ботев по крайно невнимателен начин в опита си да изчисти подари топката на Кишада и той от по-малко от пет метра я прати в мрежата.

Ботев организира една добра атака в първите десет минути след добро взаимодействие по десния фланг, което позволи на Йордан Христов да пробие в наказателното поле, но центрирането му бе изчистено от Александър Барт.

Лудогорец застраши вратата на домакините за втори път след включване от дълбочина на Марселиньо, който този път получи топката след пробив отдясно на Михаил Александров, но бразилецът не намери очертанията на вратата с шута си. Ботев изравни играха след първоначалното стъписване и ранно инкасирания гол, но по-опасните ситуации продължаваха да се нижат пред вратата на Адам Стаховяк, който трябваше да спасява два удара от дистанция на Фабио Ешпиньо и Кишада.

В 24-ата минута Кишада бе изведен сам срещу вратаря, но навременна намеса в защита на Пламен Николов предотврати сериозна опасност за домакините. Те самите стигнаха близо до изравнителен гол в 28-ата, когато след центриране от фаул Даниел Златков бе оставен непокрит и с глава препарира Владо Стоянов, но кълбото мина на сантиметри от гредата.

В следващите минути и двата отбора отправиха по няколко удара към противниковите врати, но без да затруднят особено стражите. В 41-ата минута поредното извеждащо подаване хвана неподготвена защитата на Ботев, която позволи на Кишада да се откъсне сам срещу вратата.

Зрителите, които са наблюдавали ситуацията по телевизията, може да са били подведени от разсъжденията за засада на коментатора, но реално Йордан Христов я покриваше с около два метра. Кишада успя да овладее топката, да попречи на Златков да му отнеме, след което с премерен изстрел направи резултата 0:2.

В 55-тата минута домакините създадоха страхотна атака, Божидар Васев проби добре през наказателното поле на Лудогорец и се готвеше да отправи изстрел, когато на пътя му излезе Филип Филипов. Двамата се сблъскаха и топката напусна пределите на игрището.

След почивката играта почти изцяло се водеше в половината на Лудогорец, но без домакините да стигат до чисти положения. В 78-ата минута обаче бе създаден най-красивият момент от втората част, когато Мариян Огнянов пое топката от въздуха и с превъзходно воле опита да вкара изумителен гол от около 20 метра, но Владо Стоянов с отлична намеса изби в корнер.

В следващите три минути двата тима размениха по едно чисто положение, след като Божидар Васев бе изведен по десния фланг и центрира по земя за непокрития в наказателното поле Станислав Дрянов, но той разочарова с изпълнението си от отличната позиция.

Браян Ангуло пък направи самостоятелен рейд по лявото крило между няколко съперници и си намери позиция за стрелба в пеналтерията, но силният му шут се отби от горната греда и излезе в аут.

След като в 85-ата минута Стаховяк се намеси след добър удар на Вандерсон, вратарят на Ботев капитулира секунди по-късно след грешка при изнасянето на топката. Христо Златински изведе зад защитата Вандерсон, който овладя и без проблеми от чиста позиция направи 0:3.

В 88-ата минута обаче с фамозно изпълнение Томаш Иршак реализира почетен гол за Ботев, след като получи подаване от Лазар Марин и от около 15 метра прати кълбото неспасяемо в горния ъгъл.

Ботев (Пловдив) по незнайни причини не разчита на капитана си Иван Цветков и Момчил Цветанов, които не бяха включени в групата. На вратата е Адам Стаховяк, а пред него са четиримата бранители Филип Филипов, Даниел Златков, Пламен Николов и Йордан Христов.

Томаш Иршак и Лъчезар Балтанов си партнират в средата на терена, а по двете крила са Мариян Огнянов и Божидар Васев. Милен Гамаков е поставен зад гърба на единствения нападател Цветелин Чунчуков.

Георги Дерменджиев залага на почти същия състав от двубоя с Левски за Купата по-рано през седмицата – на вратата е Владислав Стоянов, а пред него в защита са подредени Жуниор Кайсара, Козмин Моци, Александър Барт и Браян Ангуло.

За разлика от злополучния двубой на „Герена“, партньор на Светослав Дяков в халфовата линия е Фабио Ешпиньо, а не Абел Анисе. Пред двамата е Марселиньо, а по крилата са Михаил Александров и Върджил Мисиджан, докато на върха на атаката е Жуниор Кишада.

И двата отбора претърпяха поражения в предишния кръг – Ботев отстъпи с 0:1 на Локомотив (София), а Лудогорец бе сразен с 0:2 от Берое. „Орлите“ обаче приеха по-болезнено загубата от Левски с 0:1 в реванша от полуфиналите за Купата на България, която им попречи преследват дубъл този сезон.

Лудогорец има 55 точки – 5 повече от втория Локо (Сф), докато Ботев е шести с 39 пункта.