Пражкият кошмар на България (Видео)

Тази вечер България излиза срещу Чехия в световна квалификация на ст. "Женерали Арена" в Прага, но спомените отпреди единадесет години все още стряскат съня на "трикольорите".

Не е лъжа, че срещу чехите играем трудно, за което говори и крайно негативната за нас статистика. Това обаче нямаше как да уплаши нашия селекционер Любослав Пенев,който се закани пред домакините - "тук сме, за да променим статистиката".

Дали Любо Пенев ще успее? Това никой не може да каже, но със сигурност специалистът разполага с едно-две тактически оръжия за целта.

Чехите на няколко пъти "любезно" ни напомниха за датата 6 октомври 2001, когато в Прага селекцията на Стойчо Младенов е разгромена с 0:6 в последен мач от група 3 на квалификациите за Мондиала в Япония и Южна Корея.

Поражението от Чехия е болезнено не само заради твърде унизителния резултат, но и поради това, че в онзи ден "лъвовете" все още разполагат с шансове за класиране напред. Група 3 се оказва "завързана" до краен предел, а преди изиграването на последните мачове, нещата стоят по следния начин: Дания е лидер с 19 точки, докато Чехия и България следват с по 17. Скандинавците очаквано побеждават Исландия у дома и се класират директно на Световното първенство, докато за Чехия и България остава да излъчат този, който ще играе на бараж.

Пътят на България към баражите минава през задължителен успех в Прага, имайки предвид, че при равенство Чехия ще завърши втора заради по-добрите си преки показатели. Воденият от Йозеф Хованец състав разполага с по-добра голова разлика, като освен това спечели и двубоя в София с 1:0.

Дори и класата на Краси Балъков не помогна на България в Прага

Стойчо Младенов поставя титуляра Здравко Здравков под рамката на българската врата, а пред него в защита стартират Живко Желев, Георги Марков, Предраг Пажин и Бисер Иванов - Легендата. Тогава халфовата линия на България е все още предвождана от легендарния Красимир Балъков, което обаче не помага особено на "трикольорите" по време на пражкия кошмар. Бъдещият капитан Стилиян Петров, Милен Петков и Тодор Янчев допълват средната линия на България, докато в атака започват Мартин Петров и Георги Иванов - Гонзо. Димитър Бербатов остава на пейката, но се появява в игра още в 20', когато резултат вече е 2:0 в полза на Чехия.

За ужас на Стойчо Младенов и амбициите ни за бараж, на почивката резултат е 3:0 в полза на домакините. Томаш Росицки открива след само 5 минути игра, а Павел Недвед и Милан Барош добавят по едно попадение до края на полувремето. Истинският кошмар настъпва през втората част, когато българският тим рухва изцяло. Локвенц прави 4:0 в 66', а три минути след това Росицки отново вкарва за 5:0. Последният пирон в българския ковчег забива Павел Недвед, който оформя крайното 6:0 четиринадесет минути преди края.

Тандемът Недвед - Росицки разпиля българския отбор

Любопитното е, че двубоят с България е и първата повиквателна за настоящия капитан на Чехия Петр Чех. Стражът остава на пейката, наблюдавайки изявите на титуляра Павел Срничек, който е може би футболистът с най-лека вечер на терена.

"Помня добре, че онзи мач с България бе първият ми за националния отбор. Бях на резервната скамейка, като замествах Лади Майер, който имаше контузия. Българите се пречупиха психически след втория гол, след което вече ги разбихме", спомни си Чех на вчерашната пресконференция преди мача.

В крайна сметка България завършва на трето място в групата, като активът на "лъвовете" под ръководството на Стойчо Младенов е 5 победи, 2 равенства и 3 загуби при голова разлика 14-15. Ахилесовата пета на този български отбор са мачовете с преките конкуренти в групата - Дания и Чехия, срещу които печелим само една точка от 12 възможни. Равенството 1:1 в Копенхаген и първият гол на Димитър Бербатов за България остават наш единствен актив в преките битки, като особено ключово се оказва поражението с 0:2 от Дания на ст. "Българска армия".