Ударихме дъното, но копаем и по-надолу. Такъв извод може да се направи след поредното "разумно" и "взето в името на футбола" решение на БФС. Централата тотално обезкърви и без това анемичната А група, като извади от нея стабилния финансово и игрово тим на Литекс.
Така незнайно защо наречената елитна дивизия официално е едно от най-малките футболни първенства в цяла Европа, а и в света. След изваждането на "оранжевите" А група осиротява до едва 9 отбора. Така всеки кръг ще се играят само по 4 мача и ще има един почиващ тим.
Налице са само три национални шампионата на Стария континент, които са по-малобройни от нашия. Единият от тях е този на Андора с 8 отбора. Там обаче първенството е изцяло аматьорско и футболистите имат други професии и ритат за удоволствие след работа. Другата елитна група с по-малко отбори е тази на Армения, където се състезават само 8 клуба. Въпреки това помним как свърши последният мач на нашия национален отбор на арменска земя. През октомври 2013-а паднахме с 1:2 и това ни лиши от мечтите за класиране на световно първенство. Абсолютният рекордьор по най-малък брой на отборите е първата дивизия на Латвия. Там за титлата спорят едва 7 отбора. Но и това по никакъв начин не пречи на латвийците да имат по-силен клубен футбол от нашия, поне ако съдим от резултатите. Миналото лято именно Йелгава от Латвия отстрани Литекс още в първия кръг на Лига Европа.
В същото време дори най-новият член на УЕФА - държавата Гибралтар, е с 10 елитни отбора. По толкова има и в първенствата на Австрия, Албания, Швейцария, Хърватия, Естония, Литва, Македония, Молдова, Словения, Азербайджан и Фарьорски острови. На Балканите всички страни имат по-големи елитни дивизии от нашата. Една от държавите със съвсем нова история - Черна гора, има 12 професионални елитни тима.
Етикети:Литекс | А група | БФС | Борислав Михайлов | Гибралтар
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ