Португалия победи Чехия с 3:1

галерия:

снимка: БГНЕС

Португалия победи Чехия с 3:1 във втория си мач от група А на на Евро 2008 в Австрия и Швейцария и почти си осигури участие в четвъртфиналната фаза на турнира.

 

През първото полувреме и двата тима стигнаха до редица изгодни положения, но успяха да се разпишат само по веднъж в противниковата врата. По средата на полувремето чехите опитаха да натиснат възпитаниците на Луиш Фелипе Сколари, но в самия край на частта Кристиано Роналдо и компания взеха инициативата.

 

След спокойно начало на мача Сионко от Чехия в 4-ата минута отправи първия удар в мача по посока вратата на Рикардо, но Пепе се намеси и изчисти коженото кълбо. В ответната атака Кристиано Роналдо пробва удар към вратата на Петър Чех, но този изстрел бе блокиран от защитник. В 8-ата минута възпитаниците на Луиш Фелипе Сколари вкараха първия гол в мача чрез Деко. Нуно Гомеш и Роналдо направиха двойно подаване, след което последният стреля, но ударът му бе отразен от Чех, за да стигне топката до Деко, който отблизо не сгреши за 1:0.

 

В следващата атака на чехите Янкуловски стреля покрай вратата на Рикардо. В 15-ата минута Петит пък опита да изненада с далечен изстрел Чех, но ударът му бе твърде слаб. Минута по-късно Григера центрира в наказателното поле на Португалия, където Барош игра с глава, но топката премина над гредата. При следващата атака на чехите играчът на ФК Копенхаген направи добър рейд отдясно, центрира към точката на дузпата, но коженото кълбо бе изчистено в корнер. Последвалото центриране на Плашил от ъгловия удар в 17-ата минута доведе до изравнителен гол за Чехия, дело на Сионко, който остана непокрит от защитниците на иберийците и с глава прати топката в мрежата зад Рикардо за 1:1.

 

В 20-ата минута Петит пробва за втори път да изненада Чех с далечен шут, но топката излезе в аут. Пет минути по-късно звездата на Португалия Кристиано Роналдо отправи силен удар от около 20 метра, но Чех спаси. В 29-ата минута при корнер пред вратата на Рикардо се стигна до поредната опасна ситуация, но за късмет на вратаря защитата се справи със ситуацията, предотвратявайки почти сигурен гол.

 

В 35-ата минута Милан Барош, който в този мач излезе като титуляр вместо тарана Ян Колер, се опита да пробие в наказателното поле на Португалия, но защитникът на Челси Рикардо Карвальо успя да неутрализира чешкия нападател.

 

В 42-ата минута Роналдо с мощен изстрел от около 30 метра се пробва да отбележи, но Петър Чех бе на мястото си и спаси. В даденото продължение на първото полувреме отново Роналдо бе в центъра на вниманието при изпълнение на пряк свободен удар, но изстрелът му бе твърде слаб и не затрудни по никакъв начин Чех, който улови топката.

 

След почивката Сионко бе изведен зад гърба на португалската защита, центрира успоредно на вратата, без да успее да намери свой съотборник в наказателното поле на противника. В 53-ата минута капитанът на иберийците Нуно Гомеш стреля, но ударът му беше слаб и не затрудни Чех. Три минути по-късно чешкият страж отново показа класа, след като отрази удар на Шимао, който стреля между двама защитници.

 

В 62-ата минута Плашил центрира от корнер, след което капитанът на Чехия Уйфалуши стреля с глава, но двама негови съотборници не можаха да засекат коженото кълбо, което излезе в аут. Милан Барош бе най-близо до гола, но успя да оплете само себе си в мрежата зад Рикардо.

 

Буквално в ответната атака Деко изведе с успореден пас на границата на наказателното поле Кристиано Роналдо, който без подготовка стреля силно и матира Петър Чех за 2:1 в полза на иберийците.

 

Две минутки по-късно след пряк свободен удар, изпълнен от Янкуловски, стражът на Португалия Рикардо трябваше да се намесва. Топката поападна в краката на Григера, който обаче стреля неточно. В 70-ата минута след центриране на Плашил влезлият като резерва Вълчек не можа да достигне до топката и да я прати в мрежата, след като защитниците на Португалия се намесиха и избиха.

 

В 73-ата минута селекционерът на Чехия вкара и последния си коз в този мач, след като като таранът Ян Колер замени дефанзивния халф Галашек. В заключителните 15 минути на срещата възпитаниците на Карел Брюкнер натиснаха своя съперник с цел да стигнат до изравнително второ попадение. В 81-ата минута Плашил стреля отдалеч, но ударът му мина покрай вратата на Рикардо. В 83-ата минута след едно центриане Сионко засече топката с глава, но ударът му бе спасен от стража на иберийците.

 

Чехите рискуваха всичко в мача и се изнесоха напълно в половината на португалците и в 90-ата минута Сионко пробва удар отдалеч, но изстрелът му мина високо над гредата. В даденото от съдията Кирос Васарас 3-минутно продължение на мача Португалия успя да отбележи трети гол. В 91-ата минута Кристиано Роналдо бе изведен перфектно сам срещу вратаря, но подаде към Куарешма, който оформи крайното 3:1 за втората победа на иберийците на Евро 2008.

 

С победата си днес португалците събраха пълен актив от 6 точки след два мача и убедително водят в група А, където Чехия има 3 точки. Другите два отбора от тази група Швейцария и Турция, които играят на стадион "Сент Якоб Парк" в Базел от 21:45 часа българско време, са без точков актив, след като загубиха в първите си мачове от групата.