Португалия оцеля на Световно първенство 2014 в последната секунда

САЩ докосваше класирането си на осминафинал на Световно първенство 2014 в Бразилия, но Роналдо центрира брилянтно към Варела, а крилото с гол в 5-ата минута на продължението донесе крайното 2:2 между "янките" и Португалия, което запази шансовете на "селесао" за класиране напред.

Двубоят почна отлично за Португалия, като след грешка на Камерън в 5' топката се озова в краката на Нани, а крилото на Манчестър Юнайтед с безпощаден удар откри резултата в полза на своя тим.

Полуфиналистът от Евро 2012 обаче подходи твърде аристократично към аванса си и САЩ след няколко пропуска се добра до гол, като в 64' Джърмейн Джоунс с мощен удар от 20 метра направи 1:1, а това беше само началото на обрата.

4096800

В 80' след привиден натиск на Португалия САЩ изригна с прекрасна контраатака, при която Зуси се озова сам отляво и центрира към Демпси, който с корем прати своите на 10 минути от класиране.

Съдията даде 5 минути продължение и в последната секунда Роналдо успя да центрира прекрасно в наказателното поле, където резервата Варела с глава остави минималните шансове на Португалия.

4096803

Големият проблем за Португалия се оказаха контузиите, като в днешния мач принудително бяха сменени Алмейда и Пощига, за Коентрао, Уго Алмейда и Руй Патрисио не играха заради контузии.

Кристиано Роналдо пък игра с превръзка на коляното и едва се забелязваш по терена, но все пак се отчете с ключова асистенция, която остави минимални шансове на неговия отбор за класиране.

В момента в група G няма нищо решено, като Германия е лидер с 4 точки и 6:2 голова разлика, докато САЩ е на второ място също с 4 точки и 4:3 голова разлика. Португалия е последна, а Гана – трета, като и двата тима са с по точка.

В последния кръг Германия и САЩ се срещат един срещу друг и при равенство ще изхвърлят Португалия и Гана от Мондиал 2014.

4096790

Срещата нямаше как да почне по-зле за селекцията на Клинсман, като в първите 5 минути "селесао" установи натиск, а грешка в защитата даде ранен аванс на Португалия.

Нападението на тима се разви отляво, като Алмейда комбинира с Велозо, който опита прострелно центриране в наказателното поле. Там защитник на САЩ не успя да избие и прати топката към далечната греда, където сам беше Нани - топовен удар и 0:1.

4096780

"Янките" реагираха добре, като започнаха да поглеждат по-смело към вратата на Бето, разчитайки на скоростта и техниката на Джонсън. Негов удар беше блокиран от Алвеш, а след негов пробив се стигна до опасен пряк свободен удар, но Демпси стреля на метър над вратата.

Проблемите на Португалия с контузени играчи пък се задълбочиха, след като Елдер Пощига получи разтежение и отново Едер трябваше да се появи рано на терена. Минута след смяната Майкъл Брадли пусна страхотен пас за Демпси в наказателното поле, но нападателят беше париран от Бето.

Натискът на САЩ продължи да бъде силен, а в 27' ново извеждащо подаване за Демпси завърши с прекрасно блокиране от страна на Коща, който замени в стартовия състав наказания Пепе.

4096786

Играчите на Юрген Клинсман продължиха да са по-активни в предни позиции, а страхотен пробив на Джонсън завърши със силен удар, но на половин метър встрани от вратата. Удар на Демпси в 34' пък беше лесно спасен от Бето.

Португалците се събудиха в 42', когато Велозо отне топката от краката на Джоунс и пусна веднага за Кристиано Роналдо. Той тръгна да минава Камерън, но вместо това намери Нани в наказателното поле. Крилото овладя добре и стреля, но Хауърд се намеси отлично и спаси.

4096789

В 45' отново Нани беше в центъра на събитията, след като пробва удар отдалеч. Хауърд не се намеси убедително и успя да избие само в гредата, а след това последва добавка на Едер. Този път американският вратар реагира перфектно и падайки успя да избие в корнер.

4096787

След почивката беше извършена нова принудителна смяна в състава на Пауло Бенто, който пусна в игра Уилиам Каравльо на мястото на Алмейда. Мигел Велозо пък застана отляво на защитата. Положенията пред двете врати пък откри Едер, който с красиво воле едва не направи 0:2.

На отсрещната врата Джонсън отново се отчете със силен пробив и пробва центриране. Топката рикошира в крака на Велозо и се насочи към вратата, но Бето се отчете с нова отлична намеса.

4096794

Поредният пробив на Джонсън по дясното крило даде резултат в 55', когато той стигна до аутлинията и преди Бето да го пресече той успя да пусне за Брадли. Той обаче нацели Коща на голлинията и направи немислим пропуск.

В 62' дойде и мигът на Кристиано Роналдо, който за пръв път в мача получи достатъчно свободно пространство по дясното крило. Той нахлу в наказателното поле, но ударът му с десния крак беше крайно разочароващ.

4096796

Този пропуск даде отражение върху резултата само 2 минути по-късно. При изпълнение на корнер португалските защитници не успяха да изчистят добре топката и тя попадна в Джърмейн Джоунс. Той пусна топката покрай Нани и с мощен диагонален удар с десния крак реализира феноменален гол, а Бето дори не помръдна от своята голлиния - 1:1 и мачът почна отначало.

Само минута по-късно Нани получи топката по дясното крило и с прекрасно центриране матира вратаря и защитата, но Мейрелеш, който връхлетя в малкия пеналт, прати коженото кълбо високо в аут. След това той беше сменен от Силвестре Варела.

Роналдо пък очевидно едва се движеше по-терена, но Бенто нямаше как да направи нова смяна. Португалия пък едва успяваше да създава положения, а в 81' положението на "селесао" стана още по-тежко.

4096782

В 80' Брадли пусна уникален пас за Джонсън, който се опита да центрира към Демпси. Алвеш успя да избие, но падна на терена, а в това време Брадли пусна за Зуси, който центрира към Демпси, а с корем нападателят съсече Португалия - 2:1, а легналият Алвеш покри засадата.

До края на двубоя Португалия създаде само едно добро положение, но то се оказа голово. В 95' Моутиньо подаде на Роналдо на десния фланг, на който Кристиано стоеше в последните 5 минути. Той веднага центрира към далечната греда и Силвестре Варела с глава закова топката във вратата - 2:2 и надеждата за Португалия остана жива, но минимална.