Директорът на Направление Детско-юношески футбол на БФС Пламен Михов цитира хора от ръководството на германския футбол, които очертали стратегията на следващо развитие след спечелването на световната титла.
Както е известно, Михов беше гост на конгреса на ГФС заедно с други български специалисти. За много хора стъпването на световния връх е абсолютния максимум и някога се чудиш вече какво има да подобряваш, коментира началникът.
"По време на конгреса говориха двама анализатори и преподаватели от германската школа- Бернд Щьобер и Франк Вормут. Те заявиха, че сега в германския футбол трябва да се работи два пъти по-здраво, за да се подобри още нивото или поне да се задържи. Интересно беше едно тяхно изказване, че Германия трябва да продължи да наблюдава внимателно силните футболни нации и всичко, което е добро и приложимо да го краде от тях, каза Михов и продължи:
"И за нас е важно да работим и да задържим нивото на юношеските национални отбори, а не след да се класираме на голям форум отново след 10 години. Жалко е, че юношеският национален отбор стигна до Рим и не можа да види Папата - така бих окачествил пропуснатата възможност. Но просто бяхме преследвани от уникален малшанс и това се отнася особено за мача с Украйна, който си беше наш".
"Още съм под влияние на емоциите от Европейското първенство и тепърва ще правим по-сериозни анализи. Но за вечните скептици, които са извън или около футбола, искам да кажа, че участието ни сред топ 8 от 54 държави в Европа е изключителен успех. На фона на нашето присъствие ги нямаше вечни претенденти като Франция, Англия, Холандия, Испания и Италия, която ние отстранихме. Можем да кажем, че нещо сме свършили и само ние си знаем колко труд и нерви сме изхабили, за да стигнем до тука".
България попадна в група с Германия, Украйна и Сърбия, като отстъпи съответно с 0:3, 0:1 и 0:1.
"Този отбор, в който ние инвестирахме много, мина първо през първите квалификации и продължи като втори с една победа и два равни срещу Словакия, Гърция и Албания. Но на Елитния кръг момчетата показаха, че растат от мач на мач и бяха убедителни.
Михов заяви още, че бързо трябва да бъде забравено положителното, а да се концентрираме върху грешките, които да отстраним, да сведем до минимум, за да предпазим от тях следващите поколения.
"Знам, че е изключително трудно да се търсят постоянно високи резултати в страна като нашата, където дори човешкият потенциал намалява. Но ще се постараем поне да задържим нивото на юношеските национални отбори. И е най-добре всички да забравим за успехите от 90-те години и специално 1994-а, защото условията са нови, различни и трябва да си отворим очите".
На конгреса на ГФС българите се срещнали Франк Енгел, който е директор на Детско-юношеския футбол. Енгел е професор по футбол и е смятан за светило при тактическите занимания за играта в защита.
"Също така се видяхме и с Кристиан Вюк, който води набор 1998 и очакванията са да се класира за Европейското до 17 години, на което сме домакини догодина. Той изнесе лекция на самия конгрес, но също така имахме и вечеря заедно с Георги Донков. Смятам, че от тези двама души взехме доста идеи, които ще приложим или поне ще се опитаме в нашата работа в България".
Етикети:А група | БФС | Наполи | ДЮШ | детско-юношески футбол | Пламен Михов
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ