Пиронкова се опъна, но отстъпи на Петрова, следва полуфинал с Возняцки (снимки)

снимка: Sporta.bg/ Радила Радилова

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова се представи достойно, но загуби последния си мач от груповата фаза на Турнира на шампионките на WTA в София. Цвети спечели първия сет срещу Надя Петрова (Русия), но след това рускинята стигна до пълен обрат - 7:5, 1:6, 3:6, за да се поздрави с победата.

Срещата бе директен сблъсък за първото място в група "Средец", като след този мач станаха ясни и полуфиналните двойки в турнира. След тази загуба Цвети завършва на второ място в групата си и ще играе с първата от група "Сердика" - бившата номер 1 в света Каролине Возняцки (Дания). Съперничка на Петрова пък ще бъде италианката Роберта Винчи.

Полуфиналните двубои са в събота, като първо на корта от 16:50 часа излизат Пиронкова и Возняцки, а вторият сблъсък от тази фаза на надпреварата между Петрова и Винчи ще започне не преди 19:00 часа.

Пиронкова ще търси първа победа срещу датчанката, след като в трите им мача досега българката не познава вкуса на успеха.

Иначе срещата с Надя Петрова започна добре за 25-годишната пловдивчанка, като след ранен пробив те поведе с 3:1. След това обаче рускинята заигра много стабилно и веднага върна пробива за 3:3. Така се стигна до 6:5 за Пиронкова и сервис на Петрова за оставане в сета. Тогава ръката на Петрова трепка и Цвети поведе с 40:0, спечелвайки си три поредни сетбола. Първите два бяха отразени от рускинята, но при третия те изкара топката в аут и така Цвети поведе след 7:5 в първия сет.

Втората част Надя Петрова заигра много по-добре, като основното ѝ оръжие бе мощният първи сервис, като тя допускаше и доста по-малко грешки от преди. Рускинята започна много агресивно и набързо поведе с 4:0, след което Пиронкова успя да спечели един гейм, но това бе всичко за нея в този сет и така след 6:1 в полза на Петрова всичко започна отначало.

Петрова пренесе инерцията си от втория и в третия сет, като отново проби българката още при първото ѝ подаване, а след това затвърди пробива си, повеждайки с 3:0. Цвети обаче не се предаде и продължи да се бори, като на свой ред проби съперничката си и доведе нещата до 3:3. След това обаче мощните удари на Петрова си казаха думата и тя отново проби първата ни ракета, а при 5:3 сервираше за мача и не сбърка, а да се поздрави с трета победа в София и първа над Пиронкова от два изиграни мача.

Ето и развитието на срещата гейм по гейм:

Цветана Пиронкова - Надя Петрова

Първи сет

1:0 - бърз първи гейм за Цвети, която спечели подаването си на нула.

1:1 - Рускинята също е убедителна при първото си подаване - гейм на нула.

2:1 - Третият гейм бе най-дългият досега в мача, но Цвети имаше инициативата през цялото време и при 40:40 поведе с ас, а след това веднага взе и геймбола си, за да поведе в резултата.

3:1 - Първи пробив в мача за Цвети Пиронкова! Рускинята започна добре, повеждайки с 40:15, но след това допусна две непредизвикани грешки, последвани и от двойна грешка, с което пред Пиронкова се откри първа възможност за пробив в мача и тя не я пропусна.

3:2 - Рускинята веднага връща пробива. Сервисът на Цвети нямаше нужната сила и Петрова поведе с 40:15, осигурявайки си две възможности за пробив. Пиронкова успя да спаси първата, но не и втората и така пробивите в мача вече са 1:1.

3:3 - Надя Петрова е много убедителна в сервис гейма си и го печели на нула.

4:3 - Седмият гейм бе изключително оспорван, стигна се до 40:40, като преди това Пиронкова отрази точка за пробив, след което с няколко изключителни отигравания успя да вземе сервис гейма си.

4:4 - Рускинята без проблеми взема подаването си на 15.

5:4 - Пиронкова също е категорична - и тя печели сервирането си на 15, принуждавайки Петрова да сервира за оставане в сета.

5:5 - След ранните пробиви в началото на сета, двете са безапелационни при подаванията си - Надя Петрова отново изравнява резултата в геймовете.

6:5 - Цвети също взема почти без проблеми сервис гейма си. Стигна се до 30:30, но след това българката направи страхотен уинър, а после имаше и топка в мрежата на Петрова и така рускинята отново ще сервира за оставане в сета.

7:5 - Втори пробив и сет за българката. След чудесна игра Пиронкова поведе с 40:0, осигурявайки си цели три сетбола. Петрова отрази първите два, но след това последва дълго и напрегнато разиграване, при което нервите на рускинята не издържаха и тя изкара топката в аут, губейки първия сет със 7:5.

Втори сет

0:1 - За съжаление Пиронкова допусна пробив още при първото си подаване във втория сет. Геймът беше много оспорван, като двете тенисистки на няколко пъти стигаха до равенство, но в крайна сметка Петрова успя да се възползва от проблемите с първия сервис на българката и я проби.

0:2 - Надя Петрова затвърждава пробива си след успех на 30.

0:3 - Втори пореден пробив в сметката на рускинята, която демонстрира много стабилен тенис и прави сериозна заявка за изравняване на резултата в сетовете.

0:4 - Четвърти пореден гейм за Петрова. Пиронкова стигна до възможност за пробив при 40:30, но мощният сервис на рускинята за пореден път ѝ помогна да излезе от ситуацията, след което тя успя да измъкне подаването си и да се откъсне още повече в резултата.

1:4 - Цвети най-накрая успя да спре серията на рускинята, с гейм на 15.

1:5 - Бившата номер 3 в света Надя Петрова продължава да е много убедителна в сервис геймовете си, принуждавайки Цвети да сервира за оставане в сета.

1:6 - Рускинята поведе с 40:15, но Пиронкова отрази и двете възможности за пробив, втората от които с ас. След това двете си размениха по няколко пъти водачеството и Петрова стигна до точка за пробив, която за нея бе с цената на сетбол. Рускинята показа завидно спокойствие и със страхотен уинър направи трети пробив в частта за 6:1, изравнявайки резултата в сетовете.

Трети сет

0:1 - Петрова не среща никакви трудности при подаването си в началото на третата решителна част. Сервисът продължава да бъде много силно оръжие за рускинята, като тя реализира последните две точки с асове, съответно под номер 5 и 6 в мача.

0:2 - Пиронкова поведе с 40:30, но не успя да се възползва, след което самата тя отрази възможност за пробив, но рускинята стигна до нов шанс и веднага се възползва от него, реализирайки първия пробив в сета и общо петия си досега в мача.

0:3 - За съжаление и този път Петрова не среща сериозни трудности и затвърждава пробива си с гейм на 15.

1:3 - Цвети успява да спре устрема на рускинята с гейм на 15.

2:3 - Рускинята поведе с 30:0, но след това Пиронкова стигна до пълен обрат - 40:30, след което ръката на Петрова най-накрая трепна и тя допусна двойна грешка, давайки възможност на Цвети да върне пробива.

3:3 - Цвети показа стабилна игра, последвана от страхотен ас и още един мощен сервис, които доведоха до изравняване на резултата.

3:4 - Петрова продължава да вкарва мощния си първи сервис, направи и пореден ас, вземайки без проблеми подаването си на 15.

3:5 - Рускинята поведе с 40:0, осигурявайки си три възможности за пробив. Пиронкова отрази първата, но при втората рускинята не сгреши и в следващия гейм ще сервира за спечелване на мача.

3:6 - Надя Петрова поведе с 30:0, но Цвети показа много сърцата игра, за да стигне до изравняване 30:30. След това рускинята дръпна с 40:30, при което имаше първи мачбол. Последва оспорвано разиграване, което за съжаление на Цвети бе спечелено от Петрова, с което тя затвори сета и мача.