Пиронкова попадна в група с Кириленко, Петрова и Цзе Чжън

снимка: SPORTA.BG

Днес беше изтеглен жребият за Турнира на шампионките на WTA. Престижната надпревара за първи път ще се проведе в България, в зала "Арена Армеец" в София.

Турнирът е с награден фонд 750 000 щатски долара, а първите мачове са във вторник (30 октомври), като финалът е насрочен за 4 ноември.

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова попадна в група "Средец", заедно с рускините Надя Петрова и Мария Кириленко, и китайката Цзе Чжън.

В група "Сердика" пък жребият отреди да спорят бившата номер 1 в света Каролине Возняцки (Дания), Роберта Винчи (Италия), Даниела Хантухова (Словакия) и Хсиех Су-Вей (Тайван).

Цвети Пиронкова ще стартира участието си в турнира утре срещу китайката Цзе Чжън от 18:15 часа. Другите 2 двубоя от първия ден на надпреварата ще бъдат от другата група „Сердика", където са Каролине Возняцки, Роберта Винчи, Сие Су -Уей и Даниела Хантухова. Билетите са с цени 8, 15 и 20 лева като двубоите са с начални часове 16, 18.15 и 20 часа.

Според регламента на турнира, първите две тенисистки от всяка група се класират за полуфиналите. Мачовете от груповата фаза ще се състоят от вторник до петък, полуфиналите са в събота, а финалът е в неделя.

Засега стана ясно, че билетите за последните два дни са почти продадени изцяло. Tози турнир е най-силният в петгодишната история на "Турнира на шампионките". Осемте участнички са спечелили общо 55 титли от турнир на WTA.

Изпълнителният директор на женската тенис асоциация (WTA) Стейси Алистър заяви, че от три години преговаря с председателя на българската тенис федерация Стефан Цветков относно това България да приеме елита в женския тенис.

„В момента в София са най-добрите възможни 8 участнички в цялата история на турнира като осемте имат спечелени общо 55 титли. Цвети Пиронкова е прекрасен посланик на България по света. Дано Турнирът на шампионките да вдъхнови младите тенисисти и да видим новата Цветана," заяви Алистър.

Спортният министър Свилен Нейков, който изтегли по-лекия жребий на Пиронкова сподели: „Турнирът на шампионките е едно от трите най-големи спортни състезания в България за тази година заедно със Световните купи по ски и финалите на Световната лига. Дано залата да се напълни и тези красиви момичета да покажат висока класа. Гордеем се с Българската федерация по тенис, с която направихме национален тенис център. Този спорт се популяризира и развива много у нас."