Пиронкова победи На Ли в мач с много обрати и отказване на китайката

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на турнира в Париж с награден фонд 637 000 долара, след като на старта отстрани шампионката от Ролан Гарос и номер 9 в света На Ли (Китай) след 7:6(5), 3:2 и отказване на китайката. Това бе седми успех на Цвети срещу тенисистка от топ 10 в ранглистата на WTA.

Пиронкова започна срещата по впечатляващ начин, повеждайки с 5:0, след като на два пъти проби сервиса на съперничката си. На Ли пък правеше много грешки, които и доведоха до голямата разлика в резултата. След това обаче китайката започна да играе все по-добре и доведе нещата до 5:5, на свой ред пробивайки два пъти подаването на Цвети.

После двете тенисистки си размениха по един гейм за 6:6, вкарвайки сета в тайбрек. В него Пиронкова на два пъти поведе с минипробив, На Ли успя да върне единия, но българката задържа втория и поведе с 6:3, разполагайки с три сетбола. Китайката спаси първите два, но при третия прати топката в мрежата и така Цвети спечели първия сет след 7:5 точки в тайбрека.

Във втората част Пиронкова и На Ли си размениха по един гейм, след което Цвети за трети път в мача проби подаването на опонентката си, не и без нейна помощ, защото китайката допусна четири непредизвикани грешки. После българската тенисистка спечели сервис гейма си, за да поведе с 3:1.

На Ли взе подаването си и намали на 3:2, а след това поиска медицинско прекъсване. При връщането си на корта Пиронкова поведе с 40:0, след което китайката прецени, че няма да може да продължи и се отказа.

Така Цветана Пиронкова се класира за втория кръг в Париж за първи път след дебюта й в този турнир през 2006 година. Това бе втора победа за българката над На Ли от общо два мача помежду им, като първият успех на Цвети бе на четвъртфиналите на турнира в Стокхолм през 2006 г., когато тя надделя с 6:2, 7:6(7).

Следващата противничка на Цвети във френската столица ще бъде победителката от мача между Клара Закопалова (Чехия) и Ализе Корне (Франция).