
Старши треньорът на националния отбор по бокс Петър Лесов остана изключително доволен от представянето на българските състезатели в 60-ото юбилейно издание на турнира "Странджа". В Пазарджик нашите спечелиха 4 златни медала с напълно обновен състав в конкуренцията на суперсилите Куба и Русия.
- Господин Лесов, четирите златни медала като че ли надхвърлиха и вашите очаквания?
- Преди старта на турнира имах големи притеснения, защото се явихме с напълно подмладен отбор. Знаете, че бяхме без европейския шампион Кубрат Пулев. Не тръгнахме с голяма кошница, но важното е, че накрая имахме поводи за радост. Лично аз не съм изненадан от това, което се случи, защото знам на какво ниво беше подготовката на момчетата. Направихме хубав лагер преди турнира, а спарингите с Швеция бяха от голяма полза. Там видях, че момчетата са в отлична форма и това се потвърди на състезанието. Мотивацията в нашия отбор беше решаваща. Без да съм максималист, ще кажа, че можеше да вземем и повече от четири титли. В категория до 64 килограма Симеон Чамов боксира с контузия във финалния мач. Знаете, че жребият противопостави двама наши състезатели на полуфиналите и още двама на финалите. Тези момчета са млади, добре подготвени и когато натрупат опит, ще станат още по-силни.
- Кой отбор ви направи най-силно впечатление?
- Напоследък забелязвам голямо израстване при монголците, които на олимпиадата в Пекин взеха две титли. Тук не спечелиха злато, но бяха близо. Традиционно силните школи като Куба и Русия се представиха на ниво. Турците също оставиха приятни впечатлeния. Изобщо състезанието беше доста силно. В тази връзка нашите златни медали тежат още повече.
- На този турнир реферите даваха точки, когато бяха много сигурни в ударите. Какво е мнението ви за съдийството?
- Да, очевидно такива са указанията. Боксът се променя постоянно и последната олимпиада го доказа. Занапред ще се оценява все повече чистата игра. Реферите дават точки, когато са напълно сигурни, че ударът е попаднал в целта. Направи ми впечатление, че се отчитат само много силните удари. Според новите въведения трябва най-малко трима съдии да отбележат едновременно удар в един и същ момент, за да бъде отчетен. Имаше и куриози. В доста срещи не се даваше точка при нокдаун.
- Някои от боксьорите ни играха с контузии. Какво е състоянието им в момента?
- Така е, но стиснаха зъби, за което ги поздравявам. Чамов счупи ръка преди 9 месеца но участва въпреки болките. Заради контузия Евгени Борисов също не беше докрай пълноценен, а и Манев го болеше ръката. Сега ще им дам заслужена почивка. Повечето боксьори са младежи и ще вземат участие в започващото след няколко дни републиканско първенство в Ямбол. На 12 ги събирам на Дианабад. Там ще проведем съвместен лагер с Турция и Беларус. Ще извикам и юношите ни старша възраст.
- "Странджа" се проведе за първи път в Пазарджик, как оценявате организацията?
- Суперниво. Само в първия ден имаше лек проблем с отоплението на залата, но после всичко беше, както трябва. Това е и мнението на чужденците. Все пак всичко е близо тук. На 100 метра от залата е базата на Тракиец, където отборите тренираха. Хотелите също са близо. Пълната зала на финалите показа, че публиката в града е зажадняла за елитен бокс. Надявам се зрителите да са останали доволни.
- Може ли да се каже, че градът е кадем?
- Това си говорехме с домакините. Миналата година с Кубрат Пулев и Евгени Борисов взехме три златни медала, а сега спечелихме четири. Ако догодина "Странджа" бъде отново в Пазарджик, може да си мечтаем за пет първи места.






















Лудогорец
ЦСКА-София
Левски
Ботев Пд
Берое
Локомотив Пд
Манчестър Сити
Манчестър Юн
Челси
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ