"Петлите" накълваха "атласките лъвове" и ще защитават трофея

Аржентина - Франция е финалът на Мондиал 2022 в Катар! "Петлите" победиха с 2:0 Мароко във втория полуфинал и ще имат възможност да защитават титлата си от преди 4 години в Русия. Тео Ернандес и Коло Муани донесоха успеха за тима на Дидие Дешан. "Атласките лъвове" се представиха достойно и също имаха своите възможности в двубоя, а в събота ще спорят в мача за 3-то място срещу Хърватия.

Световните шампиони поведоха още при първата опасност в срещата. Варан изведе отдясно Гризман, който намери Мбапе. Изстрелът на нападателя беше блокиран, но топката достигна до Тео Ернандес, който отблизо вкара с атрактивен удар. Попадението падна след точно 4 минути и 39 секунди след първия съдийски сигнал и така стана най-бързият гол на полуфинал на световно първенство от този на Вава в срещата между Бразилия и Франция през 1958 година.

В 10-ата минута Унахи стреля опасно от над 25 метра в долния ъгъл на вратата, но Лорис внимаваше и изби с една ръка. В 17-ата минута Лорис изпълни аут и защитата на африканците много лесно остави топката да достигне до Жиру, който навлезе в наказателното поле и шутира в близкия ъгъл, а топката срещна страничния стълб.

В 36-ата минута Франция органипропусна страхотна възможност за втори гол. Тимът организира контраатака, при която Мбапе бе изведен на стрелкова позиция, но не успя да нанесе добър удар и топката бе изчистена малко пред голлинията. След това и Жиру имаше шанс да стреля, но встрани от вратата

В 44-ата минута отборът на Уалид Реграги също имаше отличен шанс да реализира. След центриране от ъглов удар Ямик направи задна ножица и топката влизаше в долния десен ъгъл на вратата, но Лорис направи страхотен плонж и изби с помощта и на гредата.

След почиваката Мароко натисна. Буфал центрира, а Варан изби точно пред Ен-Несири. След това последа ново опасно подаване в наказателното поле пред Лорис, но никой от мароканците не успя да засече топката.

В 69-ата Мбапе навлезе в пеналта и шутира, но ударът му бе блокиран. Резервата Маркус Тюрам пък стреля с глава след центриране от пряк свободен удар на Гризман, но встрани от вратата. Фофана също пробва своя късмет, но нанесе неточен удар по диагонала.

Така се стигна до 79-ата минута, когато Мбапе навърза четирима играчи на съперника в пеналта, след което стреля, топката рикошира в крак на бранител и отиде право на пътя на резервата Коло Муани, който на празна врата удвои резултата.

В добавене продължение на мача мароканците можеха да върнат един гол, но Кунде изчисти топката пред голлинията след удар на Хамдалах.

Така "петлите" станаха първият европейски отбор от 84 години насам, който успява да се класира на финал като актуален носител на трофея. Досега единствено италианците са постигали това през 1934-та и 1938 г. Франция също така има шанс да стане едва третият тим след Италия и Бразилия, който защитава титлата си.

Големият финал между Аржентина и Франция е в неделя от 17:00 часа българско време на стадион "Лусаил".