Петгеймова битка на старта за титлата в Суперлигата

снимка: volleyball.bg

Добруджа 07 победи Монтана с 3:2 (25:22, 25:27, 18:25, 25:21, 15:9 ) в първия мач между двата тима от финалния плейоф в Суперлигата при мъжете, игран в местната зала „Младост“.

С този успех добруджанци поведоха с 1:0 победи на "Монтана" във финалната серия, в която се играе до три успеха от пет мача. Вторият мач е днес, 6 април, отново в зала „Младост“ от 19:00 ч.

Над 1000 зрители препълниха залата за този двубой, който продължи повече от два часа. Срещата бе изгледана на живо от ръководството на БФВ, начело с президента Данчо Лазаров, националните селекционери на мъжете и жените, съответно Пламен Константинов, с целия си треньорски щаб и Иван Сеферинов и кметът на Монтана Златко Живков. Мачът бе уважен и от треньора на футболния Литекс Любо Пенев.

Отлично начало отбелязаха домакините, които поведоха с 18:13, но не успяха да спечелят гейма. Добруджа направи страхотен обрат, като изравни при 21:21. В последните минути силна серия от сервис на Велизар Чернокожев доведе до три последователни точки, като добруджанци поведоха с 24:21. Последна точка пък им бе подарена от сервис в аут от домакините, като "Добруджа" спечели гейма и поведе с 1:0.

Драматичен развой имаше във втората част, в която монтанчани успяха на свой ред да пречупят съперника. След поредното равенство 23:23 "Добруджа" имаше два геймбола, но не успя да завърши успешно тази възможности, като това сториха домакините и спечелиха гейма с 27:25.

В третата част монтанчани стабилизираха посрещането, което им даде възможност за по-разнообразна игра и комбинативна игра. Сервисът им продължи да влиза без грешка. До края монтанчани диктуваха развоя и спечелиха безпрепятствено финалната точка, а с това поведоха с 2:1 гейма.

Домакините тръгнаха отлично и в четвъртата част, като поведоха с 10:5. Те обаче прибързано помислиха, че вече са преклонили съперника, като бяха наказани за това. "Добруджа" направи ново чудо, като реализира втори невероятен обрат. Гостите не само стопиха пасива си, но и поведоха с 20:17. Домакините се опитаха да се върнат, като успяха само до равенството 21:21, след което силите не им стигнаха за нещо повече. Началният удар на разпределителят Георги Манчев доведе до три последователни точки и Добруджа поведе с 24:21, а грешка на домакините подариха последната точка на съперника, да се стигне до равенството 2:2 гейма.

В тайбрека добруджанци доминираха над домакините. Младият Мартин Атанасов застана на крайната линия, като сервисът му максимално затрудни посрещането на монтанчани, а гостите поведоха с 11:5. Разликата бе достатъчна, като волейболистите на Мирослав Живков надделяха и се поздравиха с крайната победа.

Реализатор за победата на "Добруджа" стана Велизар Чернокожев с 26 точки (7 точки от сервис, 1 блок). Алекс Грозданов добави 15 точки за успеха, от които 7 блокади!

За "Монтана" най-резултатен бе Минчо Минчев с 27 точки (5 аса, 1 блокада).