Пауло Бенто: Не съжалявам, че сложих Роналдо за 5-ата дузпа

Наставникът на Португалия Пауло Бенто бе разочарован след драматичното отпадане на отбора му на полуфиналите на Евро 2012, но въпреки това намери сили да похвали възпитаниците си за усилията им.

Португалия отпадна след изпълнение на дузпи, когато вкара само две, а получи 4 гола от бялата точка. Иначе в редовното време и продълженията двете нули останаха да светят на таблото.

Втори пореден мач на Евро 2012 трябва да се решава след дузпи, при положение, че след 120 минути отборите не си отбелязват гол. Такъв беше случаят и в последния четвъртфинал, когато Италия отстрани Англия също с дузпи след 4:2 - дотогава нито един двубой не бе завършвал без гол в редовното време.

„Изиграхме много добре всичките си мачове от турнира", заяви Бенто след края на срещата с Испания. „Бяхме много по-добри днес през 90-те минути, а в продълженията бяхме по-малко ефективни.

Не можахме да вкараме гол, като не се възползвахме от шансовете си в редовното време. В резултат на това Испания стана по-добър и ни създаде проблеми в добавените 30 минути. Позволихме им да играят по-силно в нашата половина, но в редовното време ние можехме да спечелим.

Ако мога да избирам как да отпадна, бих избрал да стане точно по този начин. Испания е велик отбор, а ние напускаме с високо вдигнати глави. Сега играчите ми могат да отидат на почивка, защото я заслужават.

От септември започваме отново да мислим за мачове, този път за квалификациите за Световното първенство през 2014-та година. Знаем, че можем да се мерим с всеки отбор.

Роналдо трябваше да бие петата дузпа - не съжалявам за нищо, защото ако беше 4:4 и той трябваше да изпълни, щяхме да си говорим за съвсем различна ситуация. Бруно Алвеш се размени с Нани в последния момент на изпълнението, но нищо не се промени от тази ситуация.

Опитваме се да контролираме мача възможно най-много, защото сме агресивен и балансиран отбор. Нашата увереност може да даде увереност и на нацията, сигурен съм, че всички в страната са горди от усилията на националния отбор", завърши Бенто.