Паркър вдъхнови Франция и отне короната на Испания в спектакъл

Франция постигна легендарен обрат тази вечер в Словения, след като губеше с 14 точки разлика от Испания, но съумя да стигне до пълен обрат, детронирайки настоящия шампион след успех със 75:72 след продължения.

След първото полувреме по нищо не изглеждаше, че "петлите" могат да се противопоставят на противника си, който носен от Гасол и Фернандес стигна до аванс от цели 14 точки, и то след само 20 минути игра.

Постепенно обаче Франция затегна защитата, а Рубио и Кадерон загубиха ритъм в атаката на "Ла Фурия", с което позволиха на противника си да вземе инициативата.

При 7 точки разлика за Испания и малко над 6 минути до края Тони Паркър се върна на терена и това веднага си пролича. Французите усилиха защитата си, а в същото време вкараха две много ценни тройки на Пиетрус и Батуум - 61:59. Паркър пък вкара 25-та си точка за равенството 61:61 и три минути до края.

Паркър продължи да носи Франция на гърба си и с прекрасна тройка даде аванс на своите за 64:63, но Гасол върна водачеството на Испания с точка, но след това Фернандес пропусна да реши всичко в срещата.

Паркър направи фатална грешка 48 секунди преди края, но и испанците допуснаха грешка при изнасянето - топка за "петлите". Фернандес пък предотврати сигурен кош с третия си фаул, а Ажинса сбърка единия фаул - пълно равенство при 65:65.

Родригес пропусна кош в края, а чадър срещу Паркър и пропуск на Калдерон от тройката вкара мача в продължения - 65:65.

В продълженията нервите взеха връх, като двата отбора допуснаха много праг, а Борис Диао си изпроси 5-о лично нарушение - центърът излезе от игра, а Гасол вкара и двата наказателни удара. Паркър продължи да бърка в атака, но "ла фурия" изхаби два поредни часовника, и то без да стреля - 67:65.

90 секунди преди края Ажинса успя да изравни с прекрасно движение под коша, а след нова грешка в атака на Гасол Калдерон трябваше да извърши 4-ия си фаул, а Паркър вкара двата си наказателни удара - 69:67.

Испания отново опропасти отлична атака и Паркър се понесе вихрено в атака - нов фаул и нови два наказателни удара - нови две точки и 71:67. Тогава французите допуснаха две грешки в защита, но се стигна само до един кош и фаул срещу Дио - 23.8 секунди до края и Дио вкара и двата коша - 73:69. Последва безумие в защита, като Родригес вкара кош за три секунди и намали, но последва нов фаул срещу Дио - 75:72.

След коша отново Родригес се понесе напред, но изпусна чиста стрелба. Французите пратиха топката в аут, но все пак този път затегнаха защитата и принудиха Гасол да стреля тройка - пропуск и Испания отпадна още на полуфиналите.

За успеха най-полезен беше Тони Паркър, който въпреки грешките в края беше лидер на своя отбор с цели 32 точки, към които прибави и 6 борби. 10 точки, от които 4 абсолютно решителни в края добави Дио.

За Испания Гасол вкара 19 точки и овладя 9 борби, докато Фернандес наниза 17, но и двамата бяха по-скоро безполезни в заключителните минути на продълженията, в които Испания изпусна няколко златни шанса да се класира за финала.