Панатинайкос победи Левски в бенефиса на Георги Младенов (снимки)

снимка: iNews.bg

Легендата Георги Младенов каза последно „сбогом" на активния спорт пред любимия клуб, еврошампиона и 8000 зрители в „Арена Армеец"

Един от най-великите спортисти на България - Георги Младенов завърши подобаващо знаменитата си баскетболна кариера с бенефисен мач между отборите на Левски и еврошампиона Панатинайкос пред погледите на близо 8000 зрители в „Арена Армеец" София.

Двата тима спретнаха истински баскетболен спектакъл пред феновете и любимите хора на „синята" легенда, а самият Георги Младенов се оттегли достойно от активния спорт и показа, че не е забравил как се играе любимата игра.

Въпреки усилията да поднесат последен подарък на Младенов с победата над знаменития съперник, момчетата на Тити Папазов не успяха да удържат силната и сериозна игра на шампионите, но изиграха красив и достоен мач, завършил с крайното 97:78.

„Главният виновник" за цялото събитие се отчете с 6 точки и 2 асистенции в срещата, а най-резултатни за Левски бяха Арън Харпър и новото попълнение Хрисимир Димитров, които завършиха със съответно 20 и 17 точки. За победителите най-добре се представиха Димитрис Диамантидис, който се отчете с 13 точки, подпомаган от Алекс Марич, Ник Калатис и Царцарис, добавили по 10.

Гръцкият гранд започна двубоя концентрирано и показа, че няма намерение да подари победата на домакините, направи безответна серия от 9:0, а до средата на първата четвърт авансът на ПАО остана 10 точки - 12:2. До края на частта „сините" успяха да се отърсят от напрежението, заиграха спокойно и организирано и намалиха изоставането си на 16:20.

Втората част на срещата започна идентично на първата, като на старта ѝ възпитаниците на Желко Обрадович бяха по-добри на паркета и отново върнаха преднината си от 10 пункта - 28:18. Оговорът на Левски обаче бе категоричен - серия от 7:0 и възможност почти да изравнят резултата при 34:33. Полувремето все пак завърши в полза на гърците, които се оттеглиха в почивка с 5 точки преднина - 43:38, а през 15-минутната пауза Жоро Младенов остана на терена и изпробва уменията си при стрелбата от 3-ката срещу избрани на случаен принцип фенове от залата, които получиха награди от легендата след края на импровизираното надстрелване.

Третата четвърт отново премина под контрола на Панатинайкос, баскетболистите на Желко Обрадович преминаха и границата от 10 точки и вече се виждаха победители в срещата. Въпреки голямата разлика обаче, красивите отигравания в „Арена Армеец" не секнаха и искрено забавляваха публиката и зрителите на малкия екран. Домакините от Левски завършиха срещата с високо вдигната глава, а 12 секунди преди финалната сирена влезе и последната и най-важна смяна в синия отбор. Синът на Младенов - Борислав се появи на терена и вкара последния кош в срещата, като своебразно пое щафетата от талантливия си татко.

Със сълзи на очи Жоро Младенов се отправи към съблекалнята и символично окачи баскетболните си маратонки, за да се върне в залата минути по-късно да благодари за незабравимия подарък и да получи безброй награди в чест на знаменитата си кариера на достоен спортист и човек.

Въпреки че се сбогува с активния спорт, Жоро Младенов ще продължи да дава мило и драго за успеха на любимия баскетбол у нас, изграждайки младите надежди на България в знаменита треньорска кариера, която тепърва започва.