Отмар Хицфелд преживя най-тежкия ден в края на треньорската си кариера

Джентълменът Отмар Хицфелд напуска треньорската професия след дълга и успешна кариера.

Съдбата, обаче, не беше благосклонна към него в края. Именно в последния си ден той беше принуден да преживее едни от най-тежките моменти в живота си, коментира ДПА.

Никой не знае, как би реагирал друг не негово място. Във вторник сутринта, часове преди осминафанала срещу Аржентина, той разбра за смъртта на по-големия си брат Винфрид, с когото са много близки.

Вечерта Хицфелд трябваше да преодолее нов тежък удар. Швейцария отпадна с гол две минути преди края на продълженията. След последния съдийски сигнал на драматичния двубой срещу Аржентина той си оправи вратовръзката и отиде на терена на "Арена Сао Пауло", за да подаде ръка на съкрушените от мъка футболисти на Швейцария.

Малко по-късно Хицфелд се пребори със сълзите и поздрави съперника.

"От всеки миг във футбола остават спомени. Емоциите винаги са големи. Това днес беше един много тежък момент. След такъв мач мога да се оттегля от футбола с високо вдигната глава", каза Хицфелд.

Загубата с 0:1 от Аржентина беше последен мач за 65-годишния специалист, който още през есента заяви, че се оттегля от треньорската професия след Мондиал 2014.

В кариерата си Хицфелд спечели два пъти Шампионската лига с Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд, стана седем пъти шампион на Германия и още два пъти на Швейцария.

Въпреки всички успехи и трофеи, в спомените на много хора ще остане именно този последен мач, които е може би най-силният на Швейцария в цялата футболна история на националния отбор.

"Благодарим, ГОТмар Хицфелд", пише "Блик" (б.а. игра на думи - "Гот" на германски означава "Бог").

"Нито един швейцарски национален отбор не е играл толкова добре срещу такъв съперник", коментира "Тагес Анцайгер".

В последния си мач като треньор 65-годишният специалист отново се доказа като велик стратег. Той успя да измисли тактика, с която изолира от играта звездата на съперника Лионел Меси почти във всичките 120 минути.

Само за десет дни, след като швейцарците загубиха с 2:5 от Франция след наивни грешки в груповата фаза, той изгради изцяло нова успешна схема на игра.

"Това е последната картина, тя остава", каза Хицфелд след срещата. А последната картина показва - в 118-ата минута Анхел Ди Мария бележи за 1:0 за Аржентина.

Две минути по-късно резервата Блерим Джемаили стреля с глава отблизо в гредата, топката се връща към него, отбива се в коляното му, но преминава край вратата.

Една треньорска кариера, започнала през 1983 година на малкото стадионче "Херти Алменд" в швейцарското градче Цуг, завършва пред над 63 хиляди зрители на стадиона в Сао Пауло на осминафинал на Световно първенство.

"В последните три минути преживях всичко, което може да се преживее в един треньор за цялата си кариера", смята Хицфелд. Той може да бъде горд с постигнатото.