Отличниците на Левски разнищиха Дъндолк на "Герена"

снимка: ройтерс

Българският Левски разгроми с 6:0 ирландския Дъндолк в първи мач от втория предварителен кръг на тазгодишното издание на турнира Лига Европа. На стадион "Георги Аспарухов" в столицата София "сините" демонстрираха добра и комбинативна игра, която не остави шансове на противника и той трябваше да преклони глава пред българския гранд.

Още от първите минути на срещата инициативата бе поета от българския тим. След няколко остри атаки спрени от критична игра на защитата на гостите се стигна и до първия гол в мрежата на Дъндолк.

В 12' при центриране на Жоазиньо от корнер стражът на гостите - Питър Чери се намеси неубедително. Топката попадна в Христо Йовов на далечната греда, а опитният футболист на Левски не се поколеба и за миг, и прати кълбото в мрежата на противника за 1:0.

Само две минути по-късно "сините" стигнаха до нов гол във вратата на противника. Бърза атака на българите подета от Дарко Тасевски намери Веселин Минев на лявото крило. Левият бек на Левски напредна, но реши да върне към границата на наказателното поле, където бе новото попълнение - Даниел Младенов. Бившият играч на Пирин навлезе в пеналтерията на Дъндолк и с точен изстрел по диагонала покачи на 2:0 в полза на Левски.

След второто попадение софийския тим намали оборотите, но запази контрола върху срещата. В 26' ирландците удариха гредата след центриране от свободен удар и игра с глава в полето пред Георги Петков. Ситуацията обаче бе дошла от положение на засада и феновете на домакините успяха да си отдъхнат.

Постепенно играчите на Левски отново притиснаха противника в неговата половина и на два пъти голова възможност пропиля Йовов. Осем минути преди края на полувремето пък, многоходова акция на домакините завърши със силен изстрел на Тасевски, но стражът на Дъндолк изби в корнер.

В 42' гостите бяха поставени на колене. Тасевски изведе хитро Гара Дембеле, който финтира защитник на противника, проби в наказателното поле пред Чери и с удар в близкия ъгъл направи аванса на Левски класически. Преди да се оплете в мрежата на Дъндолк топката се отклони от десния страничен стълб, което не остави шанс за реакция на ирландския вратар.

Минута по-късно ново статично положение в половината на Левски позволи на играч в бяло и черно да нанесе удар с глава. Топката обаче слаба и насочена право в ръцете на Петков.

Трагедията за ирландците бе пълна още в първата минута след почивката. Йордан Милиев, с брилянтно подаване, изведе Дани Младенов зад защитата на Дъндолк. Новото попълнение на Левски прехвърли стража на гостите с едно докосване на топката и по този начин отбеляза втория си гол в срещата.

Двубоят продължи с териториален и игрови превес на отбора на Левски. "Сините" натискаха противника очевидно с желанието да направят успеха си по-изразителен.

В 59' Владимир Гаджев намери добре Дембеле, привлеченият от Локомотив Пловдив нападател излезе сам срещу Чери, но брилянтна намеса на ирландския страж попречи на малиеца с френски паспорт да отбележи.

Няколко минути по-късно отново критична намеса на Питър Чери попречи на домакините да увеличат аванса си. Младенов проби отляво и центрира по земя успоредно на голлинията преди вратаря на гостите да избие точно преди топката да стигне до връхлитащия Дембеле.

Четвърт час преди края отново тъмнокожия нападател на Левски бе център на вниманието. Жоазиньо проби остро отдясно и върна към точката на дузпата, където лоша намеса на бранител в бяло и черно позволи на топката да стигне за Дембеле, който нанесе нов силен шут, но отново Чери демонстрира завиден рефлекс и спаси.

Няколко минути по-късно Жо удари гредата. Остра атака на "сините" по дясното крило намери бразилецът непокрит в наказателното поле на противника, но ударът по диагонала на нисичкото крило на домакините отскочи от десния страничен стълб на Дъндолк.

Пет минути преди края на редовното време на стадион "Георги Аспарухов" падна и петото попадение в полза на домакините. Центриране на Веско Минев отляво бе засечено с глава от влезлият като резерва Исмаил Иса, който не остави шанс на Чери и направи резултата 5:0 в полза на българите.

В продължението на двубоя гостите бяха близо до почетно попадение, но удар на Стивън Ленън към горния десен ъгъл на врата срещна напречния страничен стълб на Георги Петков.

Секунди преди последния съдийски сигнал Иса заби последния пирон в ковчега на ирландците. След неубедителна намеса на Чери юношата на "сините" прати топката в празната мрежа за крайното 6:0.

Така с чиста и заслужена победа възпитаниците на Ясен Петров направиха повече от сериозна заявка за участие в третия предварителен кръг на турнира Лига Европа. Утре "сините" ще разберат евентуалния си съперник в следващата фаза, а реваншът с Дъндолк е след седмица в Ирландия.