Осиротялата Рома не се даде на Юве в исторически за Италия мач

галерия:

Отборите на Рома и Ювентус завършиха наравно 1:1 в последен мач от 14-ия кръг на италианската Серия А, който и завинаги ще остане в историята на италианския футбол. Дербито на "Олимпико" бе първият двубой в историята на Калчото, който бе предаван в 3D формат от канала Sky Italia. Ювентус бе сочен за фаворит в срещата, но въпреки сериозните си кадрови проблеми, Рома не допусна да бъде победена пред очите на тифозите си.

 

Рома поведе в самото начало, благодарение на Даниеле Де Роси, но не и без помощта на Артуро Видал. "Бианконерите" изравниха след час игра, когато за 1:1 се разписа централният бранител Джорджо Киелини.


Наставникът на Рома Луис Енрике имаше сериозни главоболия преди дербито, имайки предвид, че испанецът на практика нямаше втори централен защитник за срещата. Това наложи националът Даниеле Де Роси да бъде преквалифициран в бранител, а като титуляр в средата на терена излезе младокът Федерико Вивиани. Луис Енрике не можеше да разчита на наказаните Боян Къркич, Фернандо Гаго и Жуан, докато Касети, Пизаро, Кяер, Бурдисо и Борини са контузени. Единайсеторката на "вълците" бе водена от капитана Франческо Тоти, а мястото си в атака зае изтърпелият дисциплинарно наказание Пабло Освалдо.


Срещу бившия си клуб днес не успя да излезе черногорският национал Мирко Вучинич, който бе заменен от Марсело Естигарибиа. Андреа Пирло, Артуро Видал и Клаудио Маркизио отново съставиха гръбнака на халфовата линия на гостите, а Алесандро Матри водеше атаката, подкрепян от Естигарибиа и Симоне Пепе.


Двубоят на "Олимпико" стартира вихрено за домакините, въпреки, че Ювентус бе считан за абсолютен фаворит, имайки предвид кадровите проблеми на "джалоросите". Трибуните обаче изригнаха след само шест минути игра, когато Рома поведе. Франческо Тоти центрира в наказателното поле, а Даниеле Де Роси засече топката със слаб удар от въздуха. Артуро Видал трябваше да изчисти без проблеми от голлинията, но чилиецът някак успя да пропусне топката, която влетя в мрежата зад гърба му - 1:0.


Ювентус очаквано отговори с агресивна игра в атака, като футболистите на Тото Конте отлично знаеха, че в днешната вечер Рома има сериозни проблеми в своя отбранителен вал. Атаките към пазената от Мартен Стекеленбург врата последваха една след друга, но холандецът отрази опасен изстрел на Матри, докато Леонардо Бонучи не бе точен с глава. Естигарибиа също не успя да се възползва от груба грешка на Тадей, докато виновникът за първи гол Артуро Видал също не намери рамката на вратата. Шанс да се разпише имаше и Симоне Пепе, но отново Стекеленбург бе на мястото си.


Първите двадесет минути на втората част бяха крайно интригуващи, като между 61' и 63' пред двамата вратари стана горещо. Първи на ход бяха футболистите на Ювентус, а за съжаление на "Олимпико", резултатът в дербито бе изравнен. В 61' Видал опита да стреля, но топката се озова в Естигарибиа. Парагваецът от своя страна намери Джорджо Киелини, който не сбърка с глава, разпечатвайки вратата на Стекеленбур - 1:1.

 

Радостта на гостите обаче бе на път да се окаже напразна, тъй като само две минути по-късно бе отсъдена дузпа в полза на Рома. Главен виновник отново бе Артуро Видал, който фаулира Ламела в наказателното поле на "старата госпожа". Зад топката застана капитанът на домакините Франческо Тоти, но Джанлуиджи Буфон отново демонстрира високата си класа, отразявайки изстрела на бившия си съотборник в националния тим.


В следващите минути Антонио Конте потърси освежаване в своите редици, вкарвайки в игра Фабио Куалиарела и Емануеле Джакерини. Луис Енрике също погледна към резервната си скамейка, залагайки на опитния войник Симоне Перота, заел мястото на Миралем Пянич. В последните десет минути Ювентус бе по-активният тим на терена, докато Рома видимо бе по-доволният от точката отбор. В 83' удар на Лихщейнер срещна външната страна на мрежата, а две минути по-късно Джакерини стреля слабо по посока Стекеленбург. В 88' шанс се отвори и пред Фабио Куалиарела, чийто опит да прехвърли вратаря се оказа неуспешен.

 

До нови голове в някоя от двете врати така и не се стигна, с което и точките бяха поделени. Така Ювентус остава лидер в Серия А и след 14-ия кръг, разполагайки с актив от 30 точки. Толкова има и вторият Удинезе, докато Рома е 9-а позиция с 12 пункта по-малко. Първата четворка се допълва от отборите на Милан и Лацио.