Опитът си каза думата - героичен Лукойл не издържа срещу италианския гранд Канту в Евролигата

Лукойл Академик ще трябва да изчака поне още година, за да сбъдне мечтата си и да играе в най-престижния европейски турнир по баскетбол - Евролигата.

Тази вечер в Дезио българският шампион изигра страхотен мач срещу италианския гигант Канту, но в крайна сметка загуби срещата с 87:79. Разликата от 8 точки обаче лъже, защото „студентите" успяваха да се държат на минимална разлика от съперника си до самия край, а в не малко случаи успяваха и да поведат.

Големият проблем отново се оказа защитата, тъй като италианските баскетболисти имаха привилегията да стрелят от изключително удобни позиции, без да има човек срещу тях, който да им пречи. Опитът в края също си каза тежката дума, след като Брендън Хийт намали разликата до 3 точки, но след това Лукойл не успя да се възползва от удобната ситуация.

Най-резултатен за „студентите" беше Брендън Хийт, който се отчете с 21 точки и 5 асистенции, но натрупа рано фаулове и не успя да е полезен в защита. Даръл Уоткинс записа много силно първо полувреме, но през вторите 20 минути се загуби и не беше полезен. Той все пак се отчете с 18 точки и 15 борби.

От Мохамед Абукар се очакваше много повече, след като показа страхотна игра в контролите на Лукойл, но той записа едва 5 точки за 28 минути игра, а и играта му изобщо не вървеше. Божидар Аврамов пък записа 14 точки за 33 минути на терена.

За победителите най-много точки отбеляза американецът с италиански паспорт Тайс - 18, а още 4-има баскетболисти отбелязаха 12 или повече точки в срещата.

Първа четвърт

Срещата започна със страхотна комбинация между Брендън Хийт и Даръл Уоткинс, който откри резултата с мощна забивка - 0:2. Последваха 5 безответни точки за домакините, докато Хийт не направи типичен пробив и не намали до точка. На няколко пъти Канту се откъсваше в резултата с тройки, но прекрасната игра на Уоткинс и резервата Масамба доведоха резултата само до точка в полза на Канту.

Това стана не и без помощта на съдията, който пропусна да отчете на два пъти крачки на италианския гранд, както и фаул в нападение срещу Тодор Стойков. В крайна сметка обаче частта приключи при 26:25 в полза на Канту след кош и фаулт, отбелязани от Масамба. Брендън Хийт и Уоткинс се отчетоха съответно с 9 и 8 точки през първите 10 минути.

Втора четвърт

Лукойл отново поведе в началото на втората част, като Масамба наниза бърза тройка за 26:28. Последва размяна на кошове от двата отбора, но „студентите" вдигнаха оборотите, а Стойков, Уоткинс и Масамба успяха да направят разликата 7 точки в полза на българския тим - 31:38. Канту прекъсна лошата си серия с далечна тройка, преди Хийт да реализира 40-ата точка за Лукойл - 34:40.

Играта в защита на българския тим обаче беше доста слаба в заключителните минути, което позволи на Канту да изравни резултата, а единствено добрата игра на Уоткинс задържа Лукойл в двубоя. Центърът обаче не успя да отбележи след две поредни борби в нападение и в края на първото полувреме се стигна до аванс от точка за домакините - 48:47.

Трета част

В началото италианският гранд успя да дръпне с 5 точки при 55:49, но Аврамов и Абукар се справиха чудесно в нападение и благодарение на тяхната креативност Лукойл обърна до 55:58.

Ново отпускане в защитата на „студентите" обаче позволи на домакините да направят нова поредна серия, а в нападение Брендън Хийт не се справяше с организирането на играта, а целият отбор на Мартин Докузовски се представяше доста слабо в нападение в сравнение с първото полувреме.

Серията от 9:0 се оказа решаваща за Канту да поведе с 6 точки, но кош на Брендън Хийт донесе дефицит от 4 точки за Лукойл преди решаващите 10 минути - 64:60.

Четвърта част

Масарино откри заключителната част с тройка за 67:60. Тази разлика продължи да се задържа до самия край, след като италианците успяха да стрелят силно от зоната за три точки, а Тайс оставаше постоянно непокрит в подкошието.

Малко над 2 минути преди края обаче Брендън Хийт върна надеждата на българския тим с две тройки, което свали разликата на само три точки - 80:77. За съжаление опитният италиански тим се справи с напрежението, а в заключителните минути Хийт бе опазен от защитниците в бял екип и не успя да помогне.

Академик се опита с фаулове да свали разликата, но домакините успяваха да поддържат разликата от три точки а в самия край успяха да я увеличат до 8 точки, след като Лукой опита отчаян натиск в заключителните секунди.

Краен резултат - 87:79 за Канту и край на мечтата на Лукойл за участие в Евролигата през тази година.