Очаквано: Надал застава на пътя на Гришо в Мелбърн

Световният номер 1 Рафаел Надал е следващия съперник на Григор Димитров на Australian Open.

По-рано днес българинът се класира за първия си четвъртфинал в турнир от Големия шлем след победа с 3:1 сета над сънародника на Надал - Роберто Баутиста Агут и чакаше изхода на мача между Надал и японеца Кеи Нишикори, за да разбере следващия си опонент.

Шампионът в Мелбърн от 2009 г. не допусна изненада и сломи съпротивата на 24-годишния японец след победа в три сета - 7:6(3), 7:5, 7:6(3).

Така в сряда Григор Димитров ще премери сили с Матадора от Майорка за четвърти път в кариерата си, търсейки първата си победа над Рафа. По всяка вероятност двубоят ще е на Централния корт в Мелбърн - "Род Лейвър Арена", като точният час на мача ще стане ясен утре, когато организаторите публикуват програмата за деня.

В досегашните им мачове българинът винаги е успявал да вземе сет на именития си съперник. Първо Надал спечели в Ротердам през 2009 г. със 7:5, 3:6, 6:2, а през миналия сезон испанецът отново победи Гришо - в Монте Карло на клeй (6:2, 2:6, 6:4) и в Синсинати (6:2, 5:7, 6:2).

В мача с Нишикори, който преди Australian Open победи Григор Димитров на демонстративния турнир в Куйонг, след което го спечели Надал трябваше доста да се потруди, за да сломи съпротивата на японеца.

Той пропиля пробив аванс в първия сет, но спечели безапелационно последвалия тайбрек. Във втората част испанецът навакса изоставане от 2:4, като взе пет от следващите шест гейма, за да поведе с 2:0 сета.

В третата част Нишикори направи обрат от 2:4 и с два поредни пробива стигна до 5:4 и сервираше за сета, но се провали. Така отново се стигна до тайбрек, в който Надал поведе с 4:1 точки и не допусна обрат.

Испанецът наниза 12 аса и пласира 36 печеливши удара. Голямата разлика дойде от броя на непредизвиканите грешки, като Надал направи 28 срещу цели 51 на Нишикори.