Няма титла, няма купа: Има заспали грандове, които са по-зле и от Левски

Ясно е, че и през този сезон Левски ще остане без трофей. "Сините" изостават на 7 точки от Лудогорец в Първа лига, а вече отпаднаха от турнира за Купата на България.Левски не е узрял за титлата, призна след трудната победа над Етър Славиша Стоянович. Това изказване дойде почти месец, след като „сините" все още бяха на гребена на вълната и след победите цареше еуфория, че нещата този път ще се случат. Издънките с Черно море, Ботев (Bp) и Септември свалиха треньори, играчи и фенове на земята.
 
Тимът от „Герена" изостана на 7 точки от Лудогорец, а те може да станат и повече, ако се стигне до нов негативен резултат в предстоящото гостуване на Берое. Така най-реална ще остане единствено битката с ЦСКА за второто място. В това първенство „сините" поне трябва да си спестят участието на баража за Лига Европа, за който в последно време станаха абонати.
 
Иначе статистиката ще бъде безмилостна - 10 години без трофей! Нещо, което е убийствено за един гранд. В тази ситуация не е дори и Рейнджърс, който се превърна в назидателен пример, след като стигна до фалит. „Хуните" от Глазгоу станаха шампиони през 2011 година, а тогава ликуваха и с Купата на лигата. Затова Левски е по-зле от тях. Дали има по-зле от „сините"?
 
Справка на „Меридиан мач" показа, че има. Столичани все още дишат прахта на други два от традиционните грандове в своите страни. Тук ще отворим и скоба, че става дума за клубове, които все пак имат и успехи през 21 век. Затова от сметките отпадат клубове като Хамбургер, Нюрнберг, Астън Вила, Евертън, Сент Етиен, Динамо Москва, Дженоа, Про Верчели и др. Техните добри времена за замръзнали в миналото. В това число влизат още Рух и Гурник, които все още делят рекорда на Полша по титли. Двата клуба за станали за последно шампиони на страната си съответно през 1989 г. и 1988 г. Но не са стигали и до Купа през 21 век. Тимът от Хожув ликува в турнира през 1996 г., а този от Забже в още по-далечната 1972 година.
 
До съдбата на Левски се доближават два клуба, които са емблеми за своите страни. Става въпрос за Рапид Виена и МТК Будапеща. Австрийският рекордьор по титли не е стигал до първото място от 2008 година насам. Купата пък му се изплъзва от 1995 година. „Зелено-белите" стигнаха до два финала след това, но ги загубиха. Подобна е и ситуацията в МТК. Тимът, който е втори в страната си по титли, за последно се радваше на златните медали заедно с комшиите от Рапид, а на Купата през 2000 година. „Синьо-белите" имат и загубен финал през 2012 година, а през 2017 година се завърнаха в елита, след като си позволиха и да изпаднат. Интересен факт е, че Левски има в редиците си кадър на МТК - Хали Тиам.
 
В този момент нито Рапид, нито унгарците са в играта за титлата. Виенчани заемат незавидното осмо място в първенството, докато маджарите са на четвъртото. Титлата обаче изглежда като „Мисия невъзможна" и за двата отбора. 
 
Два гранда от Острова пък се измъкват през иглени уши, за да не попаднат в този кюп. Това са Ливърпул и Арсенал. „Червените" от „Анфийлд" се спасяват с Купата на Лигата през 2012 година, а иначе на са виждали титла, откакто първенството в Англия стана Висша лига. „Топчиите" пък намериха своята ниша в турнира за Купата. Иначе за последно се радваха като шампиони през 2004 година. Трябва да отчетем и още едно нещо – феновете на Рапид, както и тези на Левски все още не спират да вярват. Затова и на „Ернст Хапел", въпреки крушенията, стигат до над 50 000 зрители за мачовете в Европа.