Няколко подаръка вдъхновиха Григор Димитров за обрат в Торонто

снимка: БТА/XINHUA

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за първия си полуфинал на турнир от веригата "ATP 1000", след като стигна до обрат 5:7, 7:5, 7:6 (6) над Кевин Андерсън по изключително куриозен начин, след като южноафриканецът изпусна няколко мачбола заради елементарни грешки.

Първият сет беше изключително изравнен, като нито един от двамата не стигна до точка за пробив. При 5:5 обаче Андерсън успя да пробие след срив в играта на Григор Димитров, като съперникът му проби на 15, а след това успя да вземе и гейма.

Втората част почна отлично за Григор, който поведе с 4:1 след страхотен пробив, но допусна поредния срив в свой сервис гейм и се стигна до изравняване при 4:4 и при 5:5. Тогава обаче Димитров показа нерви, проби съперника на 15 и се върна в мача – 5:7, 7:5.

В решаващия сет той имаше две точки за пробив и изглеждаше по-свежият, но отново действа разконцентрирано при 4:4, допусна 4 поредни непредизвикани грешки и подари гейма. Андерсън поведе с 40:15 и имаше три перфектни възможности да завърши мача, но прати итрите топки в мрежата, връщайки подаръка на Григор – 5:5.

Ключовото разиграване беше при 40:30 за Андерсън, когато той получи лесна топка при мрежата, която трябваше да завърши от форхенд. Тогава Гришо спря да играе, но съперникът му прати топката в мрежата.

Така се стигна до тайбрека, в който двамата си размениха по два мини-пробива, но при 5:5 Димитров получи контузия в глезена. Той обаче стигна до мач-бол, след като Андерсън прати форхенд в аут и при 6:5 Гришо сервираше за мача. Той обаче също провали своя шанс с аут от форхенд – 6:6. Димитров взе второто си подаване, а след това Андерсън направи двойна грешка и подари победата на Димитров.

Тези сривове в играта на Григор се получаваха във всички мачове на българина до момента, като без видима причина той показа нетипични през този сезон колебания при сервис. Така се стигна и до 3-ия му пореден двубой с 3 сета, но и този път българският тенисист се измъкна от тежката ситуация.

По този начин Димитров си гарантира 300 точки за световната ранглиста и полуфинал срещу Жо Вилфред Цонга. Утре двубоят е първи в програмата при мъжете и се очаква да стартира около 20:00 часа.

Първи сет

Гришо почна слабо, като подари две точки на противника си, но след това с две прекрасни нападения и един чудесен минаващ удар взе контрола в гейма и поведе с 1:0. Андерсън поведе с 40:0, но Григор успя да влезе в разигравания и стигна до 40:40, но не успя да се възполва - 1:1.

По подобен начин се развиха и следващите подавания на двамата, като Григор успя да стигне до ново равенство, но с две силни атаки при мрежата - 2:2, а след бързи геймове на 15 и се стигна до ново равенство при 3:3.

Сетът продължи по този начин до 5:4 в полза на Григор Димитров, който се добра отново до 40:40, а след това наниза страховит уинър - точка за пробив. Първият сервис на Андерсън обаче заработи и той спечели три поредни точки, без да стига до дълги разигравания - 5:5.

Това не подейства добре за българина, който почна да допуска грешки при своето подаване, бъркайки на два пъти от бекхенд и форхенд. Това позволи на Андерсън да атакува и при 15:40 той показа добра защита и проби подаването на българина - 5:6. Гришо не успя да върне пробива и южноафриканецът спечели първата част - 5:7.

Втори сет

Димитров влезе пределно мотивиран във втората част и спечели набързо първия гейм. Във втория той беше изключително агресивен и стигна до 15:40, а след това и до предимство, но перфектният сервис и мощните форхенди по широчината на корта спасиха Андерсън. При 4-ата точка за пробив обаче съперникът на българина прати топката в мрежата - пробив и 2:0.

Последва най-тежкият гейм до момента, в който на 5 пъти се стигна до равенство. Димитров обаче показа здрави нерви и, въпреки че първият му сервис не работеше, той успя да затвърди пробива - 3:0.

При 4:1 дойде опасен момент за българина, след като Андерсън стигна до две точки за пробив. Гришо обаче записа уинъри от форхенд, а освен това в няколко дълги разигравания южноафриканецът прати топката в аут и българинът успя да се защити - 5:2.

Андерсън отново взе своето подаване и тогава настъпи нов срив в играта на българина. По подобие на предния сет, сервисът му спря да работи, допусна две непредизвикани грешки и записа само точка - връщане на пробива и 5:4.

Последва бърз гейм на 0, а след това нови проблеми за Григор. Андерсън заигра на върха на възможностите си и успя да стигне до точка за пробив, но Гришо разнообрази играта си, атакува на два пъти при мрежата и поведе с 6:5.

Тогава обаче последва сериозен натиск от Григор към Андерсън. Димитров натисна бекхенд страната на съперника си, възползвайки се от колебливия му сервис и поведе с 15:40. Той спечели сета без игра, след като Андерсън направи двойна грешка - 7:5.

Трети сет

В първите 6 гейма до пробив не се стигна, но Григор Димитров определено беше по-свежият на корта тенисист. Той дори имаше две точки за пробив в четвъртата и в шесттата част, но Андерсън извади късмет с началния си удар и с два аса се спаси - 3:3.

Гришо безпроблемно спечели своето подаване, а след това поведе с 0:30 след чудесни разигравания, но тежкият сервис на южноафриканеца му помогна да се измъкне от още една критична ситуация - 4:4.

Изненадващо обаче Димитров допусна нов срив в своята игра, той допусна 4 поредни грешки в своето подаване и буквално подари гейма, в който сервираше - 4:5. Андерсън поведе с 40:15, но последваха 4 поредни колосални грешки, включително и форхенд при мрежата при 40:30, връщайки подаръка на Гришо - 5:5. Това съживи Гришо и той спечели на 15 - 6:5. След две равенства при подаването на Андерсън все пак се стигна до тайбрек - 6:6.