Ново избухване на Суарес изкачи Ливърпул на върха

Уругвайският стрелец Луис Суарес стана първият футболист в историята на английската Висша лига, който отбелязва 10 гола в рамките на 1 месец, след като се разписа два пъти за победата на Ливърпул с 3:1 над гостуващия Кардиф на „Анфийлд“ в първи мач от 17-ия кръг на първенството.

Суарес откри резултата с красиво воле в 25-ата минута, а в 42-ата подаде на празна врата за Рахим Стърлинг, който покачи на 2:0. Отново Суарес бе точен с фамозен изстрел от около 20 метра за 3:0 в самия край на първото полувреме.

Интригата бе върната от Джордън Мъч в 58-ата минута, който намали на 3:1 и прекрати головата си суша от 458 игрови минути с екипа на уелския отбор. До края на срещата гостите упражниха дързък натиск пред вратата на Симон Миньоле, който обаче не капитулира за втори път.

Суарес пък имаше няколко възможности да оформи хеттрика си, но неточен мерник в два от случаите и гредата му попречиха. Все пак, националът на Уругвай вече има 19 гола в 12 мача от Премиършип и продължава да е убедително начело в класацията на голмайсторите.

4053500

Така Ливърпул излезе поне временно на първо място в класирането с актив от 36 точки – 1 повече от Арсенал, който на 23-ти декември, понеделник, приема Челси на „Емиратс Стейдиъм“ в дербито на 17-ия кръг.

Кардиф остава със 17 точки в актива си и продължава да заема 15-та позиция, като вероятно мениджърът Малки Макай ще бъде уволнен, тъй като ръководството не е доволно от представянето на отбора в елита.

4053501

Освен рекорда за брой голове в рамките на един месец, Суарес влезе в историята и като първият футболист в Премиършип, който в 4 поредни мача вкарва поне 2 гола. Стърлинг пък се разписва в 3-ти от последните 4 мача на мърсисайдци, които общо вече имат 42 попадения в 17-те си мача през сезон 2013/2014.

Последният път, когато Ливърпул е бил толкова ефективен в атака, е спечелил титлата – през 1987/88 година.