Нови най-добри резултати за сезона на първенството на САЩ по лека атлетика

снимка: iaaf.org

Държавното първенство на САЩ по лека атлетика служи като квалификация за олимпийските квоти в Лондон догодина и след края на последния четвърти ден бяха поставени нови най-добри резултати за сезона.

Действащата световна шампионка по дълъг скок Бритни Рийс защити реномето си с лично постижение от 7.19 метра в „Хейуърд Филд" в неделя. Тя направи само два легитимни опита в надпреварата, като беше подкрепена от вятър със скорост 1.8 м/с.

„Знаех, че се приземих по-добре от обикновено", сподели щастливата шампионка, която триумфира за четвърти пореден път. „Бях способна на такъв скок, но се изненадах. Беше много емоционален момент."

Втора завърши шампионката на САЩ в зала Джанай ДеЛоач с 6.97, а трета остана Фънми Джимо с 6.88 м.

Джеси Уилямс спечели високия скок при мъжете, след като преодоля височината 2.37 метра от третия си опит, с което грабна трета титла от четири години. Така във вечната класация в тази дисциплина за САЩ той изостава само от легендите Чалс Остин (2.40 през 1991) и Холис Конуей (2.39 през 1989).

Кели Уелс пък спечели бягането на 100 м с препятствия с време 12.50 секунди в надпревара, в която всичките седем финалистки слязоха под 13 секунди. За Уелс това е първа национална титла, а на второ място се класира Даниеле Карутерс с 12.59. Олимпийската шампионка от Пекин Доун Харпър остана трета с 12.65 и отчаян плонж към финалната права.

„Работих спокойно и не мислех да се пазя на пистата", призна Уелс, която участва в турнира за първи път от 2008-ма година, когато контузи прасеца на десния си крак. „Ново лично постижение беше най-доброто, на което можех да се надявам."

В бягането на 200 метра бяха поставени нови най-добри резултати за сезона, след като Шалонда Соломон спечели с време 22.15, а втора остана Кармелита Джетър с 22.23 секунди. Победителката, чийто треньор работи и с Тайсън Гей, се качи на 12-то място във вечната класация на САЩ.

Адам Нелсън постигна най-добър резултат в света за годината в дисциплината тласкане на гюле за мъже - 22,09 метра. Адам Нелсън подобри с 22 сантиметра предишното най-добро постижение в света за годината, което принадлежеше на друг американски гюлетласкач - Ресе Хофа, поставено на 28 май в Хенгело /Холандия/.

18-годишният Тревър Барън стана най-младият шампион в САЩ, след като спечели спортното ходене на 20 километра.