Новак Джокович детронира Анди Мъри в Шанхай след невероятен тенис

Нова Джокович детронира Анди Мъри с 2-1 сета (5:7, 7:6(11), 6:3) на финала на турнира от сериите „Мастърс" в Шанхай с награден фонд 3 милиона и 531 хиляди долара. Двубоят продължи цели 3 часа и 21 минути.

С тази победа Джокович детронира Мъри от трона в Шанхай след като шотландеца се беше настанил трайно там и имаше 12 поредни победи преди този двубой, и две поредни титли.

Двамата тенисисти показаха своята невероятна класа като демонстрираха страхотни отигравания в целия мач. За радост на зрителите имаше и много драматични обрати. Джокович изоставаше в началото на двубоя и дори Мъри бе близо до успеха след като изпусна пет мачбола във втория сет. Сърбинът наистина отказваше да се предаде в целия изтощителен мач.

Особено в първия сет двамата тенисисти си размениха по няколко пробива в самото начало, но Мъри се справи в края на сета. Във втората част обаче, въпреки преднината на Мъри, Ноле стабилизира играта си в най-важния момент и се добра до тайбрейк в последния момент. Там отново имаше голямо шоу като Джоковик спечели с 13:11, а Мъри пропусна четири мачбола. В третия сет един пробив на Джокович бе достатъчен за да откаже Мъри от тежката битка.

Джокович първи проби сервиса на съперника си в първия сет. Мъри обаче не се бави изобщо и веднага върна пробива. След това при резултат 2:2 двамата топ тенисисти си размениха по още един пробив. Публиката остана удивена от някои отигравания, които продължиха по повече от 20 удара. Грешките бяха сведени до минимум.

При 5:5 Мъри направи поредния си пробив, който бе много решаващ за спечелването на сета. Джокович сбърка фатално и изля гнева си върху ракетата. След това Мъри нямаше проблем при сервирането за сета и спечели със 7:5.

Вторият сет бе заложник на голямата класа на двамата тенисисти. Във вторият сет двамата започнаха много здраво и с много силен тенис спечелиха своите първи три сервис гейма. Тогава отново дойде моментът на Анди Мъри, който се възползва от грешка на Джокович и спечели две точки за пробив, след което реализира втората и поведе с 4:3.

След това изглеждаше, че Джокович вече се е предал, но сърбинът показа характер и със страхотно отиграване между краката спечели важна точка. При 5:4 Мъри сервираше за мача, но Джокович показа най-силната си страна и направи пробив в най-важния момент. По този начин втория сет стигна до тайбрек.

Отново Джокович имаше леко предимство в началото за да поведе с 3-1 точки, но постепенно Мъри обърна резултата и поведе с 5-4. Последва нова точка, което даваше два мачбола на Мъри при негов сервис. Джокович обаче отново отказа да се предава и изравни за 6:6. След това Мъри повеждаше на няколко пъти, но Ноле не даваше сета. При 11:11 сърбинът спечели точка и след това с безпощаден сервис си гарантира победата в сета.

Третия сет вървеше гейм за гейм, но при 3:3 Джокович стигна до две точки за пробив и поведе в резултата. Мъри се опита да даде всичко от себе си, но изглежда и умората си каза думата. До края шотландеца не успя да направи пробив и дори допусна такъв, с който Джокович спечели двубоя.