Нова победа и нов рекорд за Маестро Федерер

Роджър Федерер продължава с наказателните си акции на Australian Open. Швейцарецът се класира за 11-ия си пореден четвъртфинал в Мелбърн, елиминирайки Джо-Уилфред Цонга в три сета - 6:3, 7:5, 6:4.

Любопитен факт около този мач е, че двамата съперници станаха единствените в досегашната история на играта, които са се изправяли един срещу друг на четвъртфиналите на всеки един от четирите турнира от Големия шлем.

Освен това Маестро Федерер изравни брадатия рекорд на Джими Конърс за най-много достигнати четвъртфинали на състезания от голямата четворка, като двамата вече имат по 41.

Очакванията за оспорван сблъсък не се потвърдиха и Федерер се справи с Цонга доста леко. 32-годишният швейцарец не допусна пробив в мача и като цяло даде особени шансове на финалиста от 2008 година.

Федерер започна срещата вихрено, повеждайки с 3:0, след което без проблеми запази аванса си, за да спечели първия сет. Във втората част той проби за 6:5 и хладнокръвно затвори частта при собственото си подаване. Ранен пробив в третия гейм на третия сет се оказа достатъчен за крайния успех.

Следващият съперник на Федерер е Анди Мъри, а мачът им ще бъде повторение на полуфинала от миналия сезон, спечелен от шотландеца. Иначе Мъри достигна до тази фаза от надпреварата след успех в четири сета над френския квалификант Стефан Робер.