Норвегия попари шансовете на България за класиране на Европейското догодина

Отборът на България допусна загуба от Норвегия с минималното 1:0 на националния стадион "Васил Левски" в мач от квалификациите за Европейското първенство във Франция следващото лято. По този начин "лъвовете" се сбогуваха с шансовете си за класиране на поредния голям форум, тъй като до края на квалификационния цикъл остават три мача.

В другата среща от този кръг, фаворитът Италия също спечели с минималното 1:0 домакинството си на Малта с гол на Грациано Пеле.

Срещата започна с натиск на гостите, като още в първата минута те стигнаха до корнер, но защитата на България се справи добре и изчисти далеч от вратата на Божидар Митрев.

До 10-тата минута играта на националния стадион се поуспокои, като двата тима предимно пазеха топката в средата на терена и търсеха свободни пространства за извеждащи пасове.

Постепенно играчите на Ивайло Петев започнаха да "показват зъби" и опитаха няколко остри атаки по двата фланга. В 20-тата минута Хьогли фаулира Илиян Мицански на границата на наказателното поле в дясно, а зад топката застанаха Ивелин Попов и Георги Миланов, като първият отправи хубав удар по край стената в близкия ъгъл, но вратарят на норвежците внимаваше и изби в корнер. При последвалото центриране не се стигна до нищо интересно.

Постепенно нивото на игра отново спадна, като скандинавците опитаха да наложат натиск, но защитата в бяло се справяше отлично пред погледа на Митрев.

Първите 10 минути от втората част бяха доста "постни" за селекциите на Ивайло Петев и Пер-Матиас Хьогмо, като българите опитаха няколко скоростни атаки и в 53-тата минута Илиян Мицански се измъкна добре в наказателното поле на гостите, но ударът му бе париран от защитник в "червено".

В 57-та минута защитникът на Норвегия Вегард Форен бе оставен непокрит в наказателното поле на нашия тим при центриране от пряксвободен удар и без проблем изпрати топката в мрежата на Митрев за 1:0.

"Лъвовете" опитаха да отговорят и организираха скоростна атака от ляво, като тя премина през Мицански преди той да подаде в наказателното поле към Ивелин Попов, но топката дойде малко назад за нападателя и той не успя да нанесе опасен удар към вратата на Орян Нюланд

Ивайло Петев моментално реагира със смяна, като на терена се появи Александър Тонев, който замени "бледнеещия" от началото на втората част Станислав Манолев. Мицански също напусна заменен, като на негово място в 68-та минута се появи Димитър Рангелов. Третата и последна смяна за Петев бе Тодор Неделев, който 11 минути преди края на мача се появи на терена за сметка на Георги Миланов.

До края на двубоя играчите на Ивайло Петев опитаха да наложат натиск над противника, но играчите в червено се бяха групирали перфектно в защита и не позволиха изравняване на резултата.

Двубоят е част от квалификациите за Европейското първенство следващото лято, което ще се проведе във Франция. В нашата предварителна група Н на първо място е Хърватия с 15 точки, втори са Италия с 12, трети са днешните ни съперници с 10, а "трикольорите" са четвърти с 8.

Статистиката показва, че това ще бъде 14 мач между двата отбора, като преди това "лъвовете" имат 6 победи, 4 пъти не е бил излъчен победител, а скандинавците са триумфирали 3 пъти.

Ивайло Петев ще стартира срещата с Божидар Митрев, Иван Бандаловски, Николай Бодуров, Александър Александров, Йордан Минев, Светослав Дяков, Ивайло Чочев, Михаил Александров, Ивелин Попов, Георги Миланов, Илиян Мицански.

От другата страна на игрището, гостите ще са в състав Нюланд, Елабделауи, Ховланд, Форен, Хьогли, Самуелсен, Йохансен, Хенриксен, Тетей, Сьодерлунд, Бергет