Нищо ново - ЦСКА напердаши Левски за пети пореден път

ЦСКА записа пета поредна победа над Левски на ниво "А" група, след като тази вечер "червените" спечелиха с 2:0 Вечното дерби от втория кръг на националния стадион в столицата.

Антон Карачанаков и Сергиу Буш се разписаха за "армейците" в началото на втората част, като и двата тима доиграха мача с човек по-малко след червените картони на Маркиньос и Луис Педро. Изгонен от рефера Георги Йорданов бе и наставникът на ЦСКА Стойчо Младенов.

За самия Младенов пък това бе общо шести пореден успех над Левски за първенство, като в това число влиза и последното му дерби, записано по време на ерата "Титан". Новият наставник на "сините" Пепе Мурсия пък записа неуспешен дебют във Вечното дерби на българския футбол.

Така ЦСКА оглави временното класиране на "А" група с пълен актив от 6 точки, след като "червените" вече спечелиха и гостуването си на Литекс в Ловеч. Победата над Левски идва само три дни след кошмарното отпадане от молдовския Зимбру в Лига Европа, което доведе и до сериозно напрежение в "армейския" лагер.

Левски пък остава със само една спечелена точка от шест възможни, след като "сините" не успяха да победят и гостуващия Локомотив Пловдив в първия кръг на първенството.

Треньорът на ЦСКА Стойчо Младенов заложи на Сергиу Буш в ролята на централен нападател, докато Антон Карачанаков и Неманя Милисавлевич трябваше да атакуват "сините" през двата фланга. Маркиньос стартира на позицията зад нападателя, докато Еденилсон Бергонси и Стивън Сънди трябваше да оперират като двойка вътрешни халфове. Кристиан Супусепа, Александър Тунчев, Денис Причиненко и Апостол Попов стартираха пред вратаря Якуб Дивиш.

4104746

Дебютантът във Вечното дерби Пепе Мурсия заложи на новопривлечения Антонио Аниете като партньор на Валери Божинов в атака, докато Луис Педро и Мигел Бедоя трябваше да подпомагат двамата нападатели в офанзивен план. Роман Прохазка и Владимир Гаджев започнаха в средната линия, а Пламен Крумов, Борислав Стойчев, Аймен Белаид и Веселин Минев бяха подредени в отбраната на Левски пред вратаря Стефано Кунчев, който изненадващо бе предпочетен пред македонския национал Кристиян Наумовски.

4104747

Сблъсъкът започна със ситуация пред вратата на ЦСКА, която за малко не доведе до откриване на резултата в полза на "сините". Владимир Гаджев центрира в наказателното поле от статично положение, а централният бранител Аймен Белаид засече топката с глава. За късмет на Якуб Дивиш обаче, кълбото премина на сантиметри покрай лявата странична греда на вратата. Две минути по-късно Пламен Крумов нахлу опасно в половината на "армейците", но острото му центриране не достигна до Валери Божинов.

Постепенно натискът на Левски в началните минути на дербито затихна, а в 7' ЦСКА също отправи първи удар по посока вратата на Стефано Кунчев. Таранът на "червените" Серджио Буш опита тежък изстрел с десния крак, но румънецът не бе точен в опита си да отбележи. В 15' капитанът на "сините" Владимир Гаджев бе изпуснат от защитата на символичните домакини, но точният удар на халфа попадна право в ръцете на Якуб Дивиш.

4104745

След около половин час игра се стигна и до първа дискусионна ситуация в срещата. Чудесен пас на Владимир Гаджев намери Мигел Бедоя в пеналтерията на ЦСКА, като испанецът без забавяне опита центриране към свой съотборник. Топката срещна тялото на Александър Тунчев, а футболистите на Левски претендираха за игра с ръка на бранителя. Повторенията обаче показаха, че реферът Георги Йорданов правилно е подминал ситуацията. Няколко минути по-късно събитията се пренесоха пред вратата на "сините", но прострелното центриране на Сергиу Буш не намери негов съотборник.

Десет минути преди почивката от новите попълнения на Левски Луис Педро блесна с отлично отиграване. Холандското крило навлезе към центъра на терена, намери си позиция за изстрел и отправи хубав удар с десния крак. Стражът на ЦСКА Якуб Дивиш обаче отново показа класата си, успявайки да отрази в ъглов удар.

4104749

В 41' защитата на Левски "увисна", след като подаване на Неманя Милисавлевич "разсече" отбраната на "сините". Сърбинът успя да изведе Антон Карачанаков на чиста позиция, но талантът на ЦСКА не успя да нацели топката, изпращайки кълбото в аут. Секунди преди почивката ново центриране на Пламен Крумов внесе смут в пеналтерията на "армейците", но в крайна сметка Дивиш успя да боксира, отразявайки опасността.

Резултатът на националния стадион бе открит в самото начало на втората част, когато Антон Карачанаков изненада Стефано Кунчев при изпълнение на статично положение. Халфът на ЦСКА намери очертанията на вратата с прецизно изпълнение, а Стефано Кунчев не успя да се намеси добре, позволявайки на кълбото да влети в мрежата му - 1:0.

Само девет минути по-късно "сините" бяха пратени в тежък нокдаун, тъй като ЦСКА успя и да удвои своя аванс. Авторът на първото попадение Антон Карачанаков изработи по майсторски начин и второто, качвайки топката на главата на Сергиу Буш. Румънският нападател засече с глава мекото центриране на Карачанаков и прониза Стефано Кунчев за 2:0.

Устремът на ЦСКА продължи с пълна сила, а само пет минути по-късно "армейците" бяха много близо и до класиката. Милисавлевич проби добре отдясно и центрира точно в наказателното поле, но ударът с глава на Маркиньос излезе извън очертанията на вратата.

4104756

В 63' обаче се стигна до крайно неприятен момент за "червените", които останаха с десет души на терена, а и без своя старши-треньор Стойчо Младенов. Реферът Георги Йорданов показа втори жълт картон на Маркиньос и го отстрани от игра, а секунди по-късно съдбата на бразилеца последва и Стойчо Младенов. Наставникът на ЦСКА реагира бурно на решението на Йорданов, което също му донесе изгонване.

Вече и с човек повече на терена, футболистите на Левски очаквано се хвърлиха в преследване на головете. В 71' Луис Педро проби добре в пеналтерията на ЦСКА, но центрирането му не намери друг футболист в син екип. Две минути по-късно резервата Стефан Велев стреля, но след рикошет топката излезе в аут. В 81' пък "червените" разиграха добра контраатака в половината на Левски, но влезлият като резерва Платини не успя да уцели вратата.

Седем минути преди края численото равенство на терена бе възстановено, защото Луис Педро също бе изгонен с втори жълт картон от Георги Йорданов. Холандецът влезе грубо в краката на Стивън Сънди, което и доведе до отстраняването му от игра. До края пък Левски така и не успя да стигне до нещо съществено в атака, за пореден път поднасяйки горчиво разочарование на верните си привърженици.