Неймар и компания преминаха и през Мексико, вече са на полуфинал (ВИДЕО И СНИМКИ)

снимка: БТА/XINHUA

Бразилия победи Мексико с 2:0 във втория си двубой от груповата фаза на турнира за Купата на Конфедерациите и класира на полуфиналите в надпреварата.

Новата придобивка на Барселона Неймар се превърна в герой за домакините. Той откри резултата още в 9-та минута, а в даденото от съдията продължение се подигра с отбраната на Мексико и асистира за Жо, който оформи крайния резултат.

Бразилия бе по-добрият тим през целия двубой и едва в последния половин час на двубоя, когато се прибраха в собствената си половина, позволиха на мексиканците по-сериозно да погледнат към вратата на Жулио Сезар. Вместо да изравнят обаче, те бяха наказани с втори гол.

Успехът е достатъчен за "кариоките", за да са сигурни за класирането си напред, тъй като в предишната среща надвиха Япония с 3:0 и с актив от 6 точки не могат да бъдат изместени от едно от първите две места в група А.

Мексико пък се прибира вкъщи след второ поредно поражение. В предишния кръг те загубиха от Италия с 1:2 и вече нямат никакви шансове за класиране, независико от това какво ще направят срещу Япония в заключителния си мач.

Час след полунощ започва и дригата среща от тази група, която противопоставя "самураите" на Италия.

На стадиона във Форталеза Луис Фелипе Сколари заложи на същия състав, с който победи японците преди няколко дни. В атака действаха Хълк, Фред и Неймар, а вцентъра на терена бяха разположени Паулиньо, Оскат и Луис Густаво.

Треньорът на Мексико Хосе Мануел де ла Торе пък избра атаката да води нападателят на Манчестър Юнайтед Хавиер Ернандес, подпомаган от по-задни позиции от Джовани дос Сантос и Андрес Гуардадо.

Домакините започнаха двубоя на страхотни обороти и в първите минути мексиканците бяха натикани в собствената си половина. Още в 4-та минута Оскар намери път кум мрежата на "орлите", но страничният рефер отсъди засада.

Натискът бързо даде резултат и още в 9-та минута Бразилия излезе напред в резултата. Хълк даде началото на отлична атака, последва центриране отдясно на Дани Алвеш към Фред. Бранител на Мексико изчисти, но топката попадна точно на волето на Неймар, който с феноменален шут разпечата врата на Хесус Корона.

Само пет минути по-късно Дани Алвеш отправи техничен преквърлящ удар, но стражът на Мексико успя да спаси вратата си, макар и с мъка.

Домакините продължиха да търсят второ попадение. В 23-та минута Неймар спря на гърди, преодоля Ирам Миер и стреля, но над напречната греда.

Мексиканците от своя страна започнаха мача много плахо и се поокопитиха към края на полувремето. Едно от най-добрите положения на тяхната сметка през първите 45 минути дойде в 31-та минута, когато Миер стреля опасно с глава след центриране от корнер на Джовано дос Санотс, но неточно.

Второто полувреме отново започна със сериозен натиск на "кариоките", които пратиха топката в мрежата на Мексико още преди да са изминали 60 секунди, но за втори път в срещата тяхно попадение бе отменено заради засада. Този път в зад отбраната на "орлите" се оказа бранителят Тиаго Силва.

В 55-та минута зрителите по трибуните стаха свидетели на поредната отлична бразилска атака. Неймар и Хълк направиха двойно подаване, а последният бе изведен очи в очи със стража на Мексико. Корона обаче предвидливо затвори ъгъла и не позволи на звездата на Зенит да отбележи.

Мексиканците опитаха да изнесат играта в половината на Бразилия в търсене на така ценното изравнително попадение. В 59-та минута Андрес Гуардадо отправи отлично извеждащо подаване към Хавиер Ернандес, но в последния момент Давид Луис успя да пресече паса и да предотврати сигурен гол във вратата на Жулио Сезар.

Най-дейният сред футболистите на Луис Фелипе Сколари бе близо до втория си гол в мача шест минути по-късно. Новото попълнение на Барселона получи топката от Паулиньо на удобна позиция, но Корона отново успя да спаси вратата си и да остави Мексико в двубоя.

В последните 20-тина минути "орлите" се хвърлиха в атаки, тъй като поражението ги пращаше у дома още след груповата фаза. Бразилците се прибраха в своята половина и позволиха на противника да създаде напрежение около и в наказателното им поле. Въпреки сериозния натиск обаче точният завършващ удар липсваше на футболистите на Хосе Мануел де ла Торе.

В третата минута на даденото от съдията продължение падна втория гол за домакините. Негов автор стана резервата Жо, но аплаузите отново бяха за Неймар, който проби отляво, разходи се между трима бранители на Мексико и пусна мек пас към Жо, който отблизо бе точен, оформяйки крайното 2:0.