Невероятна победа на Чикаго с кош в последната секунда и 40 точки на Бътлър

Джими Бътлър записа личен рекорд за сезона с 40 точки и отбеляза кош със сирената за победа на Чикаго със 101:99 точки срещу Бруклин в мач от редовния сезон на Националната баскетболна лига на САЩ и Канада (НБА). Успехът изравни баланса на Булс при 16-16, като те са трети в Централната дивизия зад лидера Кливланд (23-7) и Милуоки (15-15), който се наложи със 119:94 срещу Детройт.

Бътлър, който получи лекарска помощ малко преди победния кош, отбеляза девет точки в последните две минути и половина за победата на Чикаго. Той завърши с 11/11 в стрелбата от линията за свободно хвърляне и спечели 11 борби за Булс, които изоставаха със седем точки преди серията на гарда. Дуейн Уейд добави 16 точки, преди да напусне окончателно игрището в последната четвъртина заради заболяване.

Бруук Лопес отбеляза 33 точки, включително рекордните в кариерата си пет стрелби от далечно разстояние, но Бруклин загуби за 12-и пореден път далеч от дома. Нетс са предпоследни в Атлантическата дивизия на Източната конференция с баланс 8-23. Голдън Стейт преодоля загубата срещу Кливланд на Коледа с победа със 121:111 точки срещу Торонто. В този мач Демар Дерозън отбеляза 29 точки за Раптърс и със своите 10290 точки стана лидер в листата на реализаторите в клубната история. Втори остава Крис Бош със 10275 точки за отбора от Торонто, който загуби гостуване за първи път от осем мача насам, но остава втори на изток при баланс 22-9.

Кевин Дюрант отбеляза 22 точки и изравни личния си рекорд за сезона със 17 спечелени борби, а Стеф Къри се отличи с 28 точки и по седем борби и асистенции. Това остави Уориърс начело на класирането в Тихоокеанската дивизия и Западната конференция, като лидерът в Югозападната дивизия Сан Антонио изостава с две победи от най-големия си съперник за първия сийд в плейофите.

Ламаркъс Олдридж отбеляза 27 точки за победата на Спърс със 119:98 срещу Финикс. Всъщност, Сан Антонио изоставаше със седем точки без водещия си реализатор Кауи Ленърд, но домакините спечелиха седем топки от Сънс и спечелиха последната четвъртина с 30:16, за да стигнат до шестата си поредна победа у дома. Тя ги остави с две пред отбора на Хюстън, който примеа Лос Анджелис Клипърс на 30-и декември.

Клипърс вече изостават с шест победи от Голдън Стейт в Тихоокеанската дивизия, след като загубиха с 98:102 от Ню Орлиънс. Антъни Дейвис подчерта отличното си представяне в мача с прекрасна забивка с една ръка в последната четвъртина, а Пеликаните изненадващо влязоха в серия от три поредни победи. Дори и с това обаче те остават предпоследни в Югозападната дивизия с баланс 13:21.