Немската машина разката Роналдо и компания

Германия разби Португалия с 4:0 в голямото дерби на група G от Световното първенство по футбол.

Попаденията за Бундестима бяха дело на Томас Мюлер, който откри резултата от дузпа в 12-а минута Матс Хумелс в Хумелс в 32-а и отново Мюлер в продължението на първата част. Португалия пък игра повече от полувреме с човек по-малко, след още в края на първата част Пепе бе изгонен с директен червен картон.

Така за седми пореден път Германия спечели своя първи мач от Световно по футбол. Това и четвърта победа от четири мача за Маншафта срещу Португалия на голямо първенство. С победата германците оглавиха своята група с актив от три точки преди двубоят между САЩ и Гана, който е по-късно тази вечер.

Вижте пълна статистика от мача Германия - Португалия.

Селекционерът на Германия Йоахим Льов бе решил да остави на резервната скамейка Бастиан Швайнщайгер, който имаше здравословни и не е в перфектна кондиция. Така за Бундестима на вратата започна Мануел Нойер, а пред него в защита се подредиха Матс Хумелс, Жером Боатенг, Бенедикт Хьоведес и Пер Мертезакер.

Месут Йозил бе избран да води атаката, като бе подпомаган от Марио Гьотце и Томас Мюлер, а в средата на терена бяха Сами Кедира, капитанът Филип Лам и Тони Кроос. Любопитното е, че Мирослав Клозе, който на Мондиал 2014 ще се опита да стане най-резултатният футболист в историята, остана на резервната скамейка.

След като до последно беше под въпрос, Кристиано Роналдо започна като титуляр за състава на Пауло Бенто. Звездата на Реал Мадрид си партнира с Нани и Уго Алмейда в предни позиции, докато за комфорта на Руи Патрисио на вратата грижа поеха Бруно Алвеш, Пепе, Жоао Перейра и Фабио Коентрао. Жоао Моутиньо, Раул Мейрелеш и Мигел Велосо съставляваха халфовата линия на португалците.

Германия бе по-добрият тим и напълно заслужено се поздрави с успеха. Съставът на Йоахим Льов обаче имаше и доста късмет. Първо, още в 12-а минута те получиха правото да изпълнят дузпа след нарушение на Жоао Перейра срещу Марио Гьотце, а Мюлер се разписа от бялата точка. В 32-а минута Матс Хумелс с глава покачи при едва втората сериозна опасност пред Руи Патрисио, а само пет минути по-късно Португалия остана с човек по-малко след червен картон на Пепе.

4094756

От тук насетне Португалия трудно можеше да се противопостави и още до края на полувремето Мюлер вкара за 3:0. Допълнителни трудности за Пауло Бенто бяха контузиите на Уго Алмейда и Фабио Коентрао, а в 78-а минута Томас Млюер оформи своя хеттрик. С него той се превърна в едва третия германец с три гола в един мач на Световно първенство след Мирослав Клозе през 2002 и Едмунд Конен през далечната 1934 година.

Sporta.bgприпомня, че Мюлер е голмайстор от предишния Мондиал, а с трите си гола днес даде заявка за приза и тази година.

Първо полувреме

Германците започнаха по-активно в началото на двубоя и подложиха на натиск своя противник. В 4-а минута обаче Португалия организира бърза контраатака, Кристиано Роналдо намери Уго Алмейда в центъра, но ударът на нападателя не затрудни Мануел Нойер. Две минути по-късно самият Роналдо пробва своя мерник от 30 метра, но без успех.

4094808

В 8-та минута и двата отбора имаха по един отличен шанс да отбележат гол. Първо Филип Лам сбърка в центъра на терена и топката стигна до Роналдо вляво. Звездата на Реал (Мадрид) проби и стреля от малък ъгъл, но Нойер спаси. Веднага след това грешка на Руи Патрисио сгреши и остави вратата си празна, но шут на Сами Кедира от около 25 метра не намери нейните очертания.

В 12-а минута Марио Гьотце се измъкна от отбраната на Португалия и Жоао Перейра го събори в наказателното поле в опита си да го спре. Логично реферът Милорад Мажич посочи бялата точка и вдигна жълт картон за бранителя на Валенсия. Томас Мюлер застана зад топката и бе безпогрешен - 1:0 в полза на Германия.

4094782

В минутите след гола на Бундестима срещата се развиваше доста динамично, като и двата отбора играеха открит футбол, но за съжаление нямаше кой знае какви опасни ситуации.

При една такава в 25-а минута Луиш Нани потърси далечния ъгъл на Нойер с хубав шут извън наказателното поле, но топката мина на метър над вратата.

В 28-а минута Пауло Бенто получи лоша новина, след като Уго Алмейда получи травма в бедрото и трябваше да бъде заменен. На негово място влезе футболистът на Брага - Едер. След излизането на Алмейда на върха на атаката на Португалия заигра Роналдо.

4094774

Германия показа отлична ефективност и в 32-а минута покачи на 2:0. Първо Йозил бе изведен по чудесен начин с пас от дълбочина, той върна топката към Гьотце в центъра на наказателното поле, но шутът на футболиста на Байерн (Мюнхен) бе изчистен в корнер.

Кроос центира от ъгловия удар, а Матс Хумелс се извиси в наказателното поле и с глава направи резултата 2:0.

Португалците реагираха като ужилени. Нани получи хубав пас и напредна отдясно, но не можа да даде хубав пас към Роналдо. "Мореплавателите" все пак спечелиха корнер, а след центриането Едер стреля неточно с глава.

4094783

Ситуацията за момчетата на Пауло Бенто обаче стана плачевна в 37-а минута. Пепе фаулира Томас Мюлер, а след това двамата се спречкаха, като ситуацията се разплете с директен червен картон за бранителя на Реал Мадрид.

Логичното се случи до края на полувремето и "Селесао" регистрира трети гол. Бруно Алвеш допусна фрапантна грешка в отбрана и подари топката на Томас Мюлер, който за трети път разстреля Руи Патрисио.

Второ полувреме

На почивката Пауло Бенто бе принуден да извърши още една смяна, тъй като не можеше да си позволи да остане само с един централен бранител. Така на мястото на Мигел Велосо се появи Рикардо Коща.

Още в началото на второто полувреме си пролича, че на "Селесао" ще им бъде много трудно. Месут Йосил се озова очи в очи с Руи Патрисио, но вратарят се намеси добре. Топката стигна Мюлер, но с глава той стреля над вратата.

4094775

В редиците на Португалия властваше безсилие. Роналдо опита мерника си от пряк свободен удар в 60-а минута, но дори и това не донесе някаква полза за тима му.

Проблемите за Пауло Бенто пък не секнаха до края. В 65-а минута той направи трета принудителна смяна, след като Фабио Коентрао се контузи при опита си да достигне една топка. На негово място на терена се появи Андре Алмейда.

В 68-а минута Жоао Моутиньо подаде хубав пас на Нани, който обаче не успя да се възползва от ситуацията и спечели само корнер, а центрирането от него не донесе нищо на Португалия.

4094781

Солидният аванс позволява на германците да действат хладнокръвно и те контролират събитията на терена. Португалия не спира да се опитва да стигне поне до гол. В 75-а минута Нани стреля от дистанция, Нойер изби, а първи до топката стигна Едер, който падна на земята след съприкосновение с Хьоведес. Роналдо и компания избухнаха в протести за дузпа, но Мажич замълча.

В 78-а минута падна и четвърто попадение за Германия. Руи Патрисио не успя да улови една топка, центрирана по земя отдясно, тя стигна до Мюлер и за него остана най-лесното - да оформи крайното 4:0.

Ето и програмата на Германия и Португалия до края на груповата фаза.

Преди мача

Тази вечер се изигра един от най-дългоочакваните сблъсъци от груповата фаза на Световното първенство 2014. Един срещу друг излизат отборите на Германия и Португалия.

Двата тима са фаворити за излизане от група G, като в същото време са и сред тимовете, които ще се борят за световната титла. Германия финишира на трето място на последните два Мондиала и сега ще се опита да достигне мечтания финал, както това стана през 2002 година.

Португалия пък остана на четвърто място през 2006 година, като загуби спора за третата позиция именно с Германия. Преди четири години „мореплавателите“ отпаднаха на осминафинал, но имаха лошия късмет да срещнат бъдещия световен шампион – Испания, веднага след груповата фаза.

На сблъсък между Португалия и Германия станахме свидетели и на Евро 2012 година, когато двата тима бяха в една група. Тогава Бундестима се наложи с 1:0 с попадение на Томас Мюлер.

Съставът на Германия: Мануел Нойер, Жером Боатенг, Матс Хумелс, Пер Мертезакер, Бенедикт Хьоведес, Филип Лаам, Сами Кедира, Месут Йозил, Тони Кроос, Марио Гьотце, Томас Мюлер.

Съставът на Португалия: Руи Патрисио, Жоао Перейра, Бруно Алвеш, Пепе, Фабио Коентрао, Жоао Моутиньо, Мигел Велосо, Раул Мейрелеш, Нани, Уго Алмейда, Кристиано Роналдо.