Немислимо: Ювентус приключи сезона с исторически рекорд

Шампионът на Италия Ювентус завърши с апломб сезон 2013/14 в местната Серия А, побеждавайки с 3:0 гостуващия Каляри в среща от последния 38-и кръг на „Ювентус Стейдиъм“ в Торино.

Освен, че успяха да зарадват тифозите си с победа в последния двубой за кампанията, „бианконерите“ стигнаха и до историческо не само за Италия, но и за големите европейски първенства постижение. Успехът над Каляри означава, че Ювентус завършва сезона в Калчото с немислимите 102 точки, което е и нов рекорд за големите първенства на Европа.

„Старата госпожа“ вече подобри рекорда на Интер от 97 точки в Серия А през сезон 2006/07, а днес воденият от Антонио Конте постигна и постижение, който до този момент не се бе случвало още в първенствата на Англия, Испания, Германия и Франция.

Общият актив на Ювентус за сезон 2013/14 е 33 победи, 3 равенства и само 2 загуби, като головата разлика на торинци достигна 80:23. Фиорентина и Наполи пък останаха единствените два състава, които успяха да победят 30-кратния шампион през историческия за него сезон в Серия А.

Андреа Пирло, Фернандо Йоренте и Клаудио Маркизио бяха точни за Юве още през първата част, а през втората домакините намалиха темпото, решавайки да пожалят застрашения от разгром тим на Каляри. „Рособлу“ също имаха шанс да отбележат поне веднъж във вратата на шампионите, но капитанът Джанлуиджи Буфон се намеси блестящо.

4086833

Двубоят започна чудесно за домакините, които набързо дръпнаха с два гола още в първия четвърт час. В 8' резултатът в Торино бе открит, а точен бе плеймейкърът на шампионите Андреа Пирло. Италианският национал стреля превъзходно от пряк-свободен удар и матира стража на гостите Марко Силвестри, бележейки за 1:0.

Седем минути по-късно резултатът вече бе удвоен. Домакините изпълниха корнер пред вратата на Каляри, а Леонардо Бонучи отклони топката с глава. Кълбото се озова право в краката на Фернандо Йоренте, който от близка дистанция нямаше как да сбърка, вкарвайки за 2:0.

4086829

В 25' Каляри бе много близо до намаляване на резултата, но Джиджи Буфон показа невероятната си класа. Пиниля изкочи очи в очи с италианския национал, но легендарният страж спаси по впечатляващ начин бомбения изстрел на чилиеца.

В 40' гостите бяха наказани за пропуска си, а Ювентус на практика реши всичко в сблъсъка. Йоренте отклони добре една топка към Клаудио Маркизио, който по майсторски начин отигра кълбото, преди да го насочи в мрежата зад Силвестри – 3:0.

4086832

През втората част шампионите намалиха темпото, което и доведе до по-малко интересни ситуации за зрителите. Футболистите на двата отбора вече мислеха повече за предстоящата си ваканция, което и доведе до далеч по-безинтересно и скучно второ полувреме на „Ювентус Стейдиъм“.

Малко след почивката Антонио Конте пък извади от игра своя капитан Джанлуиджи Буфон, а третият вратар на Ювентус Рубиньо получи шанс да запише първи игрови минути от началото на сезона. Едва втори мач за сезона записа и бившият италиански национал Симоне Пепе, който замени Андреа Пирло десет минути преди края.