Немислим шок порази "Герена" - Левски изпусна титлата (ВИДЕО)

Автогол на Димитър Везалов в 77-ата минута попречи на Левски да постигне шампионска победа над Славия и осъществи най-кошмарния сценарий за „синя" България.

След като не допусна нито едно чисто положение пред вратата на Пламен Илиев, Левски водеше уверено с 1:0 с гол на Базил де Карвальо, но 13 преди края Димитър Везалов с нелеп автогол съсипа всички мечти през сезона на хората, които обичат „синия" отбор.

Така колкото и немислимо да изглеждаше преди началото на срещата, Левски изпусна да победи Славия и подари титлата на Лудогорец.

„Орлите" от Разград свършиха своята част от работата и сразиха с 3:0 Монтана, като заради ужасната грешка на Левски за втори пореден път ще се короняса като шампион на България.

Шампионската титла беше на „Герена" и чакаше да бъде дадена на „сините", но те се провалиха на финалната права. Така стадион „Огоста" в Монтана изненадващо се превърна в арена на награждаването на новия-стар шампион на България.

Въпреки че основният коз на Николай Митов през пролетта беше Жоао Силва, Базил де Карвальо вкара шампионския гол за „сините" срещу най-стария столичен клуб.

Карвальо увеличи преднината си на първото място в класацията при реализаторите, като финишира кампанията 2012/2013 с 19 попадения - 2 повече от аса на Ботев (Пловдив) Иван Цветков. "Синият" стрелец ще грабне приза за голмайстор номер 1 през сезона, тъй като "канарчетата" печелят служебно с 3:0 срещу Етър мача си от 30-ия кръг.

Всичко вървеше по план за Левски до 77-ата минута, когато Димитър Везалов вкара шокиращо топката в собствената си мрежа, след като тя попадна в него при центриране от пряк свободен удар.

Така сензационно Левски остава на второ място в класирането на NEWS7 футболно първенство с актив от 71 точки - 1 по-малко от Лудогорец, който беше изпаднал в нокдаун след поражението с 0:1 на „Герена" преди седмица.

Още в 3-ата минута домакините създадоха първото си голово положение - Мюлдер центрира отдясно, а Илиян Йорданов с глава нацели страничния стълб. Съдията обаче се подведе и посочи флагчето за изпълнение на корнер, въпреки че вратарят Георги Петков не докосна кълбото.

Първите 10-ина минути очаквано преминаха под тотална диктовка на домакините, макар да не бяха създадени повече положения. Агресията в играчите на Митов бе очевидна, но бранителите в бяло се справяха с опазването на противниците си.

Именно в 10-ата минута Христо Йовов стана от резервната скамейка и започна да аплодира феновете по трибуните, които също скандираха името му и спазиха обещанието си да посветят този специален момент на най-големия си любимец.

В 18-ата минута Славия можеше да поведе шокиращо в резултата срещу Левски. Здравко Лазаров изпълни пряк свободен удар на около 30-35 метра от вратата и стреля изненадващо. Топката прехвърли всички футболисти и се отби от горната греда, като Пламен Илиев беше безпомощен.

В 22-ата пък Дъстли Мюлдер за втори път в мача пробва с бомбен удар от дистанция да тества Петков, като този път стреля в очертанията, но стражът на Славия изби в корнер.

В 28-ата минута „сините" стигнаха до безспорно най-чистото си положение в мача. Гари Родригес беше изведен отлично отдясно в пеналтерията след добър пас на Гаджев и хитро върна кълбото за де Карвальо на 5-6 метра от голлинията. Голаджията на Левски обаче направи ужасен пропуск, стреляйки право в ръцете на Георги Петков.

В 33-ата Левски най-накрая поведе. Центриране отдясно в наказателното поле на гостите рикошира в тяло на бранител в бяло и стана неудобно за Живко Желев, който с глава на практика асистира на де Карвальо. Бившият защитник на Литекс имаше претенции за извършено нарушение срещу него, но играта продължи и де Карвальо от 5 метра провря топката под плонжа на Петков - 1:0.

В 42-ата минута поредна многоходова акция на Левски мина през Мюлдер, който реши да подаде на дъгата на пеналтерията за Илиян Йорданов. Той веднага овладя и стреля мощно с левия крак, като за свое съжаление нацели напречната греда.

След нови минути на доминация на Левски в началото на втората част Гаджев отправи опасен и красив изстрел от ъгъла на наказателното поле в 54-ата минута, но за негово съжаление, прати топката над вратата.

В 77-ата минута немислимото се случи - Димитър Везалов сътвори невиждана глупост, след като сам вкара топката в мрежата на Пламен Илиев, не успявайки да я отиграе адекватно след центриране от пряк свободен удар - 1:1 и Лудогорец вече е лидер в класирането.

Състав на Левски

Старши треньорът на временния лидер в класирането Николай Митов е направил очаквано четири промени в състава си спрямо дербито с Лудогорец миналата седмица.

Контузените Даниел Димов и Йордан Милиев са заменени в центъра на отбраната от Ромен Ели и Димитър Везалов. Капитанът Станислав Ангелов е наказан и е аут, а нападателят Жоао Силва е оставен на пейката.

На вратата, естествено, застава Пламен Илиев, а пред него крайни бранители са Дъстли Мюлдер и Нуно Пинто. В халфовата линия стартират Владимир Гаджев, Стефан Велев, Илиян Йорданов, Кристовао Рамос и Гари Родригес, като последните трима вероятно ще си сменят местата по фланговете и в центъра. Единствен изнесен напред нападател е Базил де Карвальо.