Надал срещу Федерер в спор за място на финала

снимка: Guliver/Getty Images

Рафаел Надал срещу Роджър Федерер - това е първият полуфинален сблъсък на тазгодишния Australian Open в Мелбърн. Това ще е първият мач между двамата титани в Мелбърн след финала през 2009 година, спечелен от испанския тенисист.

В ¼-финален двубой №2 в световната ранглиста Надал постигна много трудна победа срещу Томаш Бердих с 3:1 (6-7, 7-6, 6-4, 6-3) в мач, който продължи близо 4 часа и половина. По този начин на полуфинала ще наблюдаваме мач №27 между бившите лидери в световната ранглиста.

Мачът между Надал и Бердих започна изключително оспорвано. Първите 12 гейма завършиха в полза на сервиращите и победителят бе определен след тайбрек. При 5-5 удар на чеха попадна около линията, испанецът върна, но Бердих завърши в опразнената част на корта. Матадора поиска "ястребово око", но съдията отказа, което доведе до спор между двамата. В крайна сметка той се примири с решението. Бердих не сбърка при своя сервис и спечели 13-ия гейм със 7-5 точки и поведе с 1-0 в сетовете.

Втората част също бе много оспорвана. Рафа Надал успя да реализира първия пробив в срещата и при 5-3 в своя полза сервираше за изравняване на резултата. Бердих не се предаде и успя да върне пробива, което му помогна да достигне до нов тайбрек. Този път испанският тенисист успя да измъкне победата с 8-6 точки след непредизвикана грешка на своя съперник.

Бердих се възползва от отпускането на Надал след спечеления сет, успя да пробие испанеца и поведе с 2-0. Отговорът на поставения под №2 не закъсня и той спечели следващите 4 гейма, а при 5-3 не допусна изненада в своето подаване и взе третия сет.

Шампионът от 2009-а година започна с пробив и следващия гейм и мачът изглеждаше решен. При 3-2 в полза на испанеца и негов сервис, Бердих се опита да обърне развоя на събитията и достигна до два брейк пойнта. Надал запази концентрация и се спаси от пробив. След този гейм играта на чеха рухна. При 5-3 Рафа получи 3 поредни мачбола при сервис на Бердих. Той се възползва още от първия, с което спечели и оспорваната среща с 3-1.

Надал показа много солидна игра, въпреки контузията, която го мъчи в дясното коляно. Той направи 57 печеливши удара и допусна едва 30 непредизвикани грешки, показвайки че е напълно готов за предстоящия двубой срещу своя вечен съперник Роджър Федерер.