Надал отново се оказа непреодолимо препятствие за Григор Димитров

Григор Димитров приключи историческото си участие на Australian Open, след като загуби от световния номер 1 Рафаел Надал на четвъртфиналите.

Победата обаче не дойде никак леко за испанеца, който трябваше доста са се изпоти, за да заслужи класирането си за полуфиналите.

Рафа се наложи с 6-3, 6-7(3), 6-7(7), 2-6 в изключително драматичен и пълен с обрати двубой, продължил близо четири часа.

Както и в предишните им три мача, и сега 22-годишният хасковлия успя да вземе сет на Краля на Клея и то първият, но след това допусна пълен обрат, а Надал стигна до успеха след два тайбрека и много нерви.

Въпреки че отпадна от надпреварата Григор определено няма за какво да съжалява. Освен историческия за родния тенис четвъртфинал в турнир от Големия шлем, той си тръгва от Мелбърн с чек за 240 000 долара от наградния фонд и 360 точки за ранглистата на ATP. Благодарение на тях през следващата седмица той ще дебютира в топ 20 под номер 19 в света.

Григор Димитров започна мача с Рафа по великолепен начин. Сякаш буря връхлетя испанеца, след като Димитров го проби още в първия му сервис гейм, а след това затвърди пробива, за да дръпне с 3-0.

Рафа се съвзе от първоначалния шок и започна да сервира много добре, печелейки уверено следващите си геймове. Същото обаче правеше и Григор, за да се се стигне до 5-3, при което Григор не трепна и затвори сервис гейма си с ас за 6-3, за да поведе с 1-0 в сетовете на световния номер 1.

Втората част започна диаметрално противоположно на първата. Рафаел Надал бе този, който проби съперника си още в началото и поведе с 2-0, но за разлика от Гришо, испанецът не успя да задържи подаването си след това.

Първият сервис на Рафа тотално се срина, като Матадора направи нетипичните за него цели три двойни грешки, а Гришо не пропусна да се възползва и веднага върна пробива - 2-2.

След това двубоят продължи гейм за гейм, като и пред двамата се откриха шансове за пробив, но до такъв не се стигна и изходът на втория сет трябваше да се реши след изиграването на тайбрек - първи в съперничеството между Гришо и Рафа.

За съжаление той започна чудесно за световния номер 1 и кошмарно за българина. Надал поведе с минипробив и поведе с 4-1, а малко след това и с 6-3, осигурявайки си три поредни сетбола. Той реализира още първия от тях, за да изравни резултата - 1-1 в сетовете.

Третата част започна с предимство на сервиращите и вървеше гейм за гейм до 2-2, когато Краля на клея търпеливо изчака своя миг и нанесе удара си, пробивайки подаването на Димитров, за да поведе с 3-2, а след това и с 4-2. Григор Димитров обаче нямаше никакво намерение да се предава и след това моментално върна пробива, като в крайна сметка отново се стигна до тайбрек.

Той се разви изключителни драматично - световният номер 1 на два пъти повеждаше с минипробив, но Гришо ги върна, а след това на свой ред стигна до два мачбола - при 6-5 и 7-6 точки, но не успя да се възползва, а малко по-късно Рафа не сгреши при първата си възможност и затвори сета с 9-7 точки, печелейки втори пореден тайбрек.

За съжаление на Григор Димитров четвъртият сет се оказа и последен в двубоя. Българският талант не издържа на напрежението и натрупаната умора и се даде почти без бой. Надал пък от друга страна бе на другия полюс и не пропусна да се възползва от психологическото си предимство.

Както и във втория сет, испанецът тръгна с пробив, а малко по-късно вече водеше с 3-0. Гришо успя да спре серията му от пет поредни гейма при 3-1, но определено изпитваше доста проблеми с първия си сервис, да не говорим за многото непредизвикани грешки. При 5-2 за Надал българинът сервираше за оставане в мача, но точно тогава ръката му трепна и така Надал го проби отново, този път за последен път, затваряйки мача след 6-2 в четвъртата част.

Така Надал се класира за полуфиналите, а в спор за място на финала ще срещне победителя от двубоя между Роджър Федерер и Анди Мъри.

4059563

Първи сет

1-0 Първи сервис гейм за Григор Димитров и българинът не срещна никакви проблеми, започвайки и завършвайки го с асове.

2-0 Пробив за Гришо! Българинът поведе с 30-0, но след това Рафа изравни. Последва точка за Димитров и възможност за пробив, от която хасковлията мигновено се възползва, принуждавайки Надал да направи непредизвикана грешка.

4059533

3-0 Григор печели уверено подаването си и повежда с 3-0. Българинът едва ли си е и мечтал за такова начало.

3-1 Рафа взема първия си гейм в мача и то по категоричен начин - на нула.

4-1 Димитров спокойно задържа подаването си

4-2 Испанецът записа първи ас в мача, а сервисът му започва да става все по-добър и той отново печели на нула

5-2 Гейм на нула и за Гришо, с което той принуждава Надал да сервира за оставане в мача.

5-3 Нов категоричен гейм в полза на световния номер 1 и Гришо ще сервира за спечелване на първия сет.

6-3 Рафа поведе с 30-0 след двойна и непредизвикана грешки на Гришо, след това обаче българинът направи три поредни точки, а след това затвори сета с ас! От трибуните на "Род Лейвър Арена" се чува мощно "Григор, Григор!". На емблематичния корт има малка, но изключително колоритна българска агитка, която не спира да подкрепя хасковлията.

4059520

Втори сет

0-1 Този път Надал печели уверено първото си подаване след гейм на нула.

0-2 Световният номер 1 издебна Григор и поведе с 40-15. Българинът върна едната възможност за пробив, но при втората Надал го хвана в крачка и на свой ред го проби а първи път в мача.

1-2 Голям Григор връща пробива веднага! Нещо се случи с Надал, първият му сервис тотално изчезна, което доведе до три двойни грешки и Димитров проби Матадора за втори път в мача.

2-2 Гришо поведе с 30-0, а след това затвори гейма с два аса.

2-3 Надал измъква много трудно сервис гейма си, който завърши с най-дългото разиграване за двамата в турнира досега - 29 удара, като накрая Гришо изкара топката в аут.

3-3 Испанецът притисна Григор максимално и стигна до точка за пробив, но българинът не показа и миг колебание и с помощта и на чудесния си до момента сервис взема подаването си.

3-4 Надал успя да обърне гейма от 15-30 и отново повежда в резултата.

4059519

4-4 Този път Гришо обърна Рафа от 0-30. Българинът не трепна и наниза четири поредни точки, показвайки за пореден път завидно хладнокръвие.

4-5 Испанецът печели подаването си на нула и в следващия гейм Димитров ще сервира за оставане в сета.

5-5 Българинът не показа и миг колебание и след бърз гейм отново изравнява.

5-6 Матадора също е категоричен в подаването си и Гришо за втори път ще сервира за оставане в сета и вкарването му в тайбрек.

6-6 22-годишният хасковлия продължава да играе със самочувствие и без проблеми печели подаването си, което означава, че вторият сет ще се реши след изиграването на тайбрек.

4059564

6-7 Надал изравнява резултата в сетовете след 7-3 в тайбрека. Испанецът първо поведе с минипробив, а след това авансът му стана 4-1. Гришо доведе нещата до 4-3, но след това испанецът спечели три поредни точки, а с това и сета.

Трети сет

1-0 Димитров поведе с 40-0, след това последваха две точки на сметката на Надал, но при третия геймбол българинът не сгреши и повежда с 1-0 в началото на третия сет.

1-1 Рафа изравнява, печелейки подаването си на 15.

2-1 Григор Димитров стигна до два геймбола, но испанецът ги отрази. След това Надал сгреши, а при следващия си сервис Гришо не пропусна третата си възможност и спечели подаването си.

2-2 Хасковлията стигна до първа възможност за пробив в сета. Той изоставаше с 0-30, обърна до 40-30, но след това Рафа показа железни нерви и спечели следващите две разигравания, а с това и подаването си.

2-3 Пробив за Надал. За съжаление Григор позволи на испанеца да му вземе втори сервис гейм в мача. Гришо поведе с 15-0, но след това допусна две непредизвикани и една двойна грешка, довели до три поредни точни за пробив пред съперника му. Рафа оползотвори втората от тях, за да поведе в резултата.

2-4 Световният номер 1 затвърждава пробива си убедително и се откъсва с два гейма напред.

3-4 Този път Григор Димитров отказа Надал само със сервис и спира серията му.

4-4 Пробив! Българинът стигна до две възможности да стори това. Рафа спаси първата, но при втората нервите му не издържаха и той допусна двойна грешка, допускайки трети пробив от началото на мача.

4059511

5-4 Първият сервис на Гришо се завърна и той не даде точка на Надал, принуждавайки го да сервира за оставане в сета.

5-5 Надал обаче не трепна и след бърз гейм изравнява резултата.

6-5 Димитров отново е убедителен и испанецът трябва да спечели подаването си, за да доведе нещата до тайбрек.

6-6 Григор имаше чудесна възможност да затвори сета, след като поведе с 40-30, но испанецът успя да измъкне подаването си и така двамата ще играят втори тайбрек.

6-7 Тайбрекът се превърна в страхотна драма. Както и във втория сет Надал поведе с минипробив - 3-1, но този път Гришо го върна. Малко по-късно испанецът пак дръпна напред - 5-3, но българинът отново върна минипробива, а после стигна до втория си сетбол при 6-5. Рафа обаче го отрази, след което последва нов шанс за хасковлията при 7-6. За съжаление той отново не успя да го реализира, а Матадора търпеливо дочака своя момент, печелейки следващите три точки, а с това втория тайбрек в мача.

Четвърти сет

0-1 Надал печели без проблеми подаването си на старта на четвъртата част и повежда в резултата.

0-2 За съжаление, както и в предишния сет, Матадора от Майорка пробива Григор при първото му подаване. Геймът премина през шест равенства, като Димитров стигна до цели пет геймбола, но не успя да го затвори. За сметка на това Надал стори това при втория си брейкбол, за да се откъсне напред в резултата.

4059537

0-3 Много непредизвикани грешки от ракетата на Гришо и испанецът затвърждава пробива си.

1-3 Хасковлията спира серията от пет поредни гейма на Надал. Той поведе с 40-15, а след това спечели подаването си от втория опит, намалявайки преднината на Рафа на 3-1.

1-4 Макар и малко трудно испанецът печели сервис гейма си и задържа аванса си.

2-4 Труден гейм и за Григор, но и той успява да задържи подаването си.

2-5 13-кратният шампион от турнири в Големия шлем печели гейма си на нула и принуждава Димитров за сервира за оставане в мача.

2-6 Ръката на Григор трепна в най-неподходящия момент и той допусна нов пробив, с което Надал се поздрави с победата в този толкова интригуващ мач.