Надал отново покори Ню Йорк и захапа 13-а титла от Големия шлем (ВИДЕО и СНИМКИ)

снимка: БТА/XINHUA

Рафаел Надал спечели US Open за втори път в кариерата си, след като на финала се наложи над световния номер 1 Новак Джокович в четири сета - 6:2, 3:6, 6:4, 6:1 за 3 часа и 21 минути игра.

За испанеца това бе 22-а победа на твърди кортове от 22 изиграни мача през този сезон, а титлата в Ню Йорк е десета за Рафа през 2013 година и общо 60-та в кариерата му.

Трофеят от US Open пък е под номер 13 за Надал от турнири от Големия шлем, като пред него са само Пийт Сампрас с 14 и рекордьорът Роджър Федерер със 17.

Освен това, с победата си в Ню Йорк, Матадора от Майорка е на път да се завърне начело в световната ранглиста, като в момента той изостава само на 120 точки от Джокович и само чудо може да го спре да завърши годината като номер 1.

Сблъсъкът между Надал и Джокович бе 37-и в историята на тяхното съперничество, което е рекорд в "Оупън ерата". Испанецът вече може да се похвали с 22 победи, като е допуснал 15 поражения от сърбина.

За успеха си Надал прибра рекорден чек от 3.6 милиона долара - 2.6 милиона за победата на финала и още 1 милион бонус като победител в US Open сериите.

Рафа започна срещата много агресивно и не даде никакви шансове на Джокович, пробивайки на два пъти подаването му, за да затвори първия сет с 6:2.

Във втората част Ноле се мобилизира и даде всичко от себе си, а резултатът не закъсня. Сърбинът за първи път в мача стигна до точки за пробив при сервис на Надал, но испанецът успя да се измъкне. В следващото му подаване обаче Ноле проби и то след уникално разиграване от цели 54 удара, за да поведе с 4:2. Радостта на Джокович обаче трая кратко, защото още в следващия гейм Надал върна пробива.

Нищо обаче не бе в състояние да спре сърбина в този сет и той стигна до нов пробив за 5:3, който се оказа решаващ за изхода на втората част. Джокович не допусна грешка и затвори сета с 6:3 при свой сервис, изравнявайки резултата на 1:1.

Сърбинът пренесе набраната инерция от втория и в третия сет и след пореден пробив поведе с 2:0. В следващия гейм Джокович отново имаше брейкпойнт, но този път Надал успя да вземе подаването си, а малко по-късно на свой ред проби и се върна в сета. Стигна се до 4:4 и сервис за испанеца, а Джокович поведе с 40:0. Притиснат до стената, Рафа отрази всички точки за пробив и в крайна сметка спечели подаването си, а в следващия гейм проби съперника си, с което затвори сета с 6:4, повеждайки с 2:1.

В четвъртата част, която се оказа и последна в мача, на корта имаше само един тенисист и това бе Рафаел Надал. Джокович стигна до две точки за пробив още в първия гейм от сета, но Надал, не само че ги отрази, но веднага след това проби сърбина, за да поведе с 2:0. В този момент Ноле сякаш рухна психически и до края на сета успя да спечели само един гейм, а Надал съвсем заслужено захапа втория си трофей от US Open.