Надал мачка, Шарапова избухна с два геврека

Световният №2 Рафаел Надал започна участието си на Australian Open с чиста победа над австралиеца Джеймс Дъкуорт - 6:4, 6:3, 7:5 в отделните части.

За испанеца това беше първи официален мач от US Open насам, когато прекрати участието си и сезона си заради контузия. Той преследва втори трофей в Мелбърн, като единственото му отличие дойде през 2009-та година.

Рафа изглеждаше много подвижен и агресивен, а също така емоционално зареден и готов за здрава битка в следващите две седмици. Единствените му проблеми бяха в началото на втория сет и в края на третия. В първия случай той загуби първото си подаване, но веднага след това върна пробива, а след това с нови два пробива обърна частта.

В третият сет испанецът сервираше за мача при 5:3, но загуби подаването си на 0, само за да пробие отново минути по-късно при 6:5 в своя полза, което означаваше победа.

"Като цяло съм щастлив от победата, която постигнат днес срещу един труден съперник. Началото в един турнир винаги е трудно, но всеки ден помагата и с всеки ден се чувствам по-добре и по уверен", коментира Рафа след успеха.

Добрата новина за Надал и неговите фенове е, че всички контузии изглеждаха забравени. В следващия кръг той ще се изправи срещу Матю Ебдън или Ян-Ленард Щруф.

Малко след това Мария Шарапова постигна брутална победа над квалификантката Хариет Дарт от Великобритания - 6:0, 6:0 за 63 минути игра на старта на Australian Open 2019.

Шампионката от 2008-ма година, която в момента е поставена под №30, се оказа прекалено мощна и опитна за 22-годишната британка в едва второто ѝ участие в основната схема на турнир от Големия шлем.

101 позиции в ранглистата разделяха двете тенисистки преди мача, но на корта разликата изглеждаше още по-голяма. За Дарт това беше първи мач в основната схема в Австралия, докато Шарапова играеше за 68-ми път на кортовете в Мелбърн. Британката е спечелила 265 000 долара от наградни фондове срещу 38 милиона за рускинята.

"Минаха доста години, откакто спечелих трофея тук. Макар моят опонент да нямаше най-добрия ден, все пак трябваше да свърша работата си. Обичам това, което правя, обичам да се състезавам и да се предизвиквам. Младите идват, но все още не", коментира Маша.

Във втори кръг Шарапова ще се изправи срещу шведката Ребека Петерсон, а в трети кръг е възможен двубой срещу действащата шампионка Каролине Вожняцки.