
Над 400 атлети от 30 държави са подали заявки за участие във второто издание на международния маратон в Каварна, който ще се проведе на 8 май, каза на пресконференция в Пресклуб „България" кметът на Каварна Цонко Цонев.
Мащабната проява е и Балкански шампионат и Държавно първенство по маратон. Освен класическата дистанция от 42 195 м ще има още две дистанции - на 10 000 метра и масов старт на 800 метра.
Големите фаворити за първото място са представителите на Кения и Мароко и атлетките на Русия и Беларус. Общият награден фонд е 55 000 долара, като победителите при мъжете и жените ще получат по 7000 долара.
Сред елитните български състезатели, които ще участват в маратона, са Христо Стефанов, Шабан Мустафа, Милка Михайлова и Силвия Дънекова.
"Организацията ще бъде много по-добра от миналата година и очаквам много добри резултати. За пореден път ще докажем, че България е отличен организатор, което признават по цял свят. Все пак от 2006 година нямаме загубена кандидатура за домакинство в атлетиката", заяви пред репортерите президентът на БФЛА Добромир Карамаринов.
Това е последната проверка на Каварна в борбата с Ню Йорк за домакинството на Световното първенство по полумаратон през 2012 година. Крайното решение ще бъде взето на 7 август в Киев (Украйна).
„Ако Ню Йорк превъзхожда с нещо Каварна, това са парите. Международната федерация по лека атлетика (ИААФ) осигурява наградния фонд от 270 000 долара, но дава правото на домакина на състезанието да даде допълнителен награден фонд. Ако в Ню Йорк решат да го удвоят или утроят, тогава бихме могли да загубим кандидатурата за домакинство на Световното първенство", заключи Карамаринов.






















Лудогорец
ЦСКА-София
Левски
Ботев Пд
Берое
Локомотив Пд
Манчестър Сити
Манчестър Юн
Челси
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ