Националният тим за аматьори се класира за Евро 2013 (СНИМКИ)

снимка: bfunion.bg

Аматьорският национален отбор на България, обединен под името Югоизточен регион, се класира за финалите на Купата на Регионите след победа с 2:0 над Женева (Швейцария).

В същото време в другия мач от втора група Прахова Мунтения (Румъния) и Риека (Хърватия) завършиха 0:0. По този начин възпитаниците на Красимир Манолов станаха недостижими на първото място кръг преди края на квалификациите, като имат актив от 6 точки, а вторият Риека е с 2 точки.

Така България за четвърти път се класира за финалите на турнира за Купата на регионите, който е със статут на Европейско първенство за аматьори. За финалната фаза се класират 8 отбора, а домакин на надпреварата за титлата от 15 до 22 юни ще бъде Италия.

Българите можеха да поведат още в 5-та минута срещу Женева, когато след центриране отдясно Ангел Стоянов бе изпреварен в последния миг от вратаря на гостите. 180 секунди по-късно капитанът Стоянов пропусна да отбележи с глава точно пред голлинията, като в тази ситуация Йоан Петков достави подаването. В 15-та минута резултатът бе открит. Страхотна триходова комбинация с по едно докосване изведе Красимир Иванов в чиста позиция и полузащитникът плъзна елегантно топката покрай Кристоф Пиетрини.

В 36-та минута десният бек на швейцарците Амиду Демба получи втори жълт картон за нарушение срещу вратаря Мартин Луков. Две минути по-късно Ангел Стоянов проби отляво и центрира остро към далечната греда, където непокритият Христо Бангеев отклони топката с десния крак, за да покачи на 2:0.

След почивката България видимо намали темпото. Дамиен Пребние и Медим Арфи имаха положения да намалят резултата, а в 72-та минута и "лъвовете" изпуснаха шанс, когато Теодор Стефанов центрира от корнер, но Георги Павлов стреля в аут. Малко преди края пък резервата Николай Николов нацели гредата на вратата на швейцарците.

В последния си мач в групата българите се изправят срещу хърватите. Срещата е на 7 април в Ловеч с начален час 15:30.

Съставът на България: Мартин Луков, Ангел Делчев, Емил Виячки, Георги Павлов, Венцислав Гурков (66 – Мариян Хаджиев), Йоан Петков, Станимир Димитров, Красимир Иванов (46 – Брайан Стоянов), Ангел Стоянов – капитан, Теодор Стефанов (85 – Николай Николов), Христо Бангеев