Националите отново се занулиха, но поне взеха точица от Грузия

снимка: BGNES

България регистрира третото си равенство в тазгодишната кампания от Лига на нациите. Селекцията на Георги Иванов не блестя с футболни достойнства, но все пак удържа Грузия по чудо за 0:0 в Тбилиси. "Лъвовете", които имаха кошмарни мигове във въпросната държава, се отбраняваха през по-голям период на препълнения стадион "Борис Пайчадзе". В решителните мигове на своето място беше капитанът ни Николай Михайлов, а веднъж пред голлинията топката изчисти Пламен Гълъбов.

Така "трикольорите" остават трети във временното класиране с три хикса и едно поражение. Грузия е лидер с 10 точки, което автоматично означава, че изгубихме всякакви шансове за първото място в групата. Втори засега са северномакедонците, които разбиха Гибралтар с 4:0.

От днес полузащитникът ще бъде в неврохирургично отделение под наблюдението на проф. Шота Ингороква

Преди първия съдийски сигнал, българските футболисти излязоха със специални фланелки, които имаха за цел да вдъхнат кураж на пострадалия тежко след катастрофата с автобусите на родната делегация Тодор Неделев.

Снимка 577348

Източник: EPA/БГНЕС

Не е най-често срещаното явление, държава от население около 3 млн. души, да напълни стадион с капацитет от над 50 000 седящи места. Е, думата "невъзможно" явно не бе в речника на грузинците, които бяха създали впечатляваща атмосфера на "Борис Пайчадзе". Именно тя даде страхотен тласък на домакините, които до третата минута вече имаха две чудесни положения. При първото от тях Кварацхелия финтира в наказателното ни поле, но последва шпагат в краката му. Всички в Тбилиси поискаха дузпа, но реферът от Норвегия даде знак играта да продължи.

С оглед новата формация на защитата, българският национален тим явно беше прекалено респектиран от страховития натиск на "кръстоносците". Крилата на Грузия организираха две опасни влизания от фланга, които завършваха с успоредни подавания на голлинията. При едното решително се намеси Пламен Гълъбов, а при другото Микаутадзе закъсня да пресече.

Снимка 577358

Грузинската публика спази обещанието си и в осмата минута аплодира бурно Тодор Неделев, който в момента се възстановява от направената му операция. Ръкопляскания, естествено, имаше и от българската резервна скамейка.

"Трикольорите" трудно минаваха центъра, като се защитаваха с поне 6-7 човека пред своето наказателно поле. Най-често проблемите на България бяха свързани с липсата на сработка между халфовата ни линия и атаката. А това изобщо не се харесваше на Георги Иванов...

-0:26

Нашите напомниха, че могат да действат и в предни позиции с настъпването на 20-ата минута. Тогава Георги Костадинов отигра центриране с глава, но в насочването му нямаше необходимата точност.

Божидар Чорбаджийски действа решително в 24-ата минута, когато не усети страх, а подложи главата си при удар на Лобджанидзе, който имаше предпоставките да бъде доста опасен.

Поредица от корнери пред вратата на България беляза началото на последния четвърт час от полувремето. Грузинците отново поискаха дузпа в 34-ата минута, когато според тях топката бе срещнала ръката на Турицов. А това изобщо не беше така при показаните повторения...

Снимка 577347

България имаше изненадващо положение на своя актив в 48-ата минута, когато Мартин Минчев демонстрира непримиримост в борбата си за топката. Той я измъкна близо до аутлинията на грузинците, но вместо да подава към Илиян Стефанов, той реши да шутира към вратата от малък ъгъл. Това се оказа грешка.

Домакините пропиляха отлична възможност за попадение в 55-ата минута. Кварацхелия се оказа неуловим по фланга, а след преминатите трима български защитници, крилото продължи за Микаутадзе, който за наша радост не съумя да намери мрежата на Николай Михайлов.

България оцеля като по чудо в 62-ата минута, когато опонентът на "лъвовете" имаше две последователни положения за повеждане в резултата. Кварацхелия бе изведен зад гърба на нашата отбрана, след което прехвърли технично Михайлов. В изпълнението му обаче нямаше много сила и притичалият Пламен Гълъбов изчисти малко пред голлинията. Атаката за жалост продължи, а непокрит след центриране се оказа Саба Лобджанидзе. Ударът му с глава попадна в обсега на нашия капитан, който сътвори спасяването на вечерта, поне до този момент.

Снимка 577346

В последвалите минути България демонстрира острота най-вече чрез Мартин Минчев. Юношата на Черно море обаче се увличаше прекалено много в индивидуални действия и изпускаше точния миг за нещо по-опасно.

До края Грузия опита всичко по силите си, за да стигне до победата. Топката на няколко пъти биваше центрирана много опасно към вратарското поле на Михайлов, но до гол така и не се стигна./iNews.bg