На Ли срази Шарапова и стана първата китайка с финал на "Ролан Гарос"

На Ли продължава да пише история, след като стана първата китайка, която ще играе на финал на "Ролан Гарос". Това е втори финал за нея на турнир от Големия шлем, след като достигна до мача за титлата в началото на годината в Мелбърн, където загуби от Ким Клайстерс (Белгия).

В първия полуфинал при жените На Ли се наложи над Мария Шарапова (Русия) в два сета - 6:4. 7:5, и така сложи край на мечтата на рускинята да запише Голям шлем поне през тази година.

Срещата започна чудесно за китайката, която набързо поведе с 3:0, а след това и с 4:1, преди Маша да се стегне и да върне един пробив, за да доведе нещата до 4:3. Последва нов пробив на На Ли за 5:3, но Шарапова го върна веднага и намали на 5:4, обаче още в следващия гейм отново загуби подаването си, а с това и първия сет след 6:4.

Шарапова стартира по впечатляващ начин във втората част, повеждайки с 3:1. На Ли обаче нямаше никакво намерение да се предава и успя да изравни за 4:4, а след това бившата номер 1 в света бе принудена да сервира за оставане в мача при 6:5. В този гейм, който се оказа и последен, китайката стигна до два мачбола и успя да затвори мача още при първия, постигайки най-големия успех в кариерата си на клей.

В спор за титлата На Ли ще се изправи срещу победителката от другия полуфинал между шампионката от миналата година Франческа Скиавоне (Италия) и представителката на домакините Марион Бартоли, които играят по-късно днес.