Мъри спечели спора с Йешич, Ботев надви Литекс

Ботев (Пловдив) победи Литекс с 2:1 в първи мач от неделната програма на 31-ия редовен кръг на А група и 5-ти в плейофите от първата седмѝца на първенството. Пред собствена публика на базата в Коматево играчите на Станимир Стоилов демонстрираха по-висока ефективност от съперниците си и заслужено стигнаха до втория си успех в плейофите.

Самият Стоилов пък записа трета победа над Миодраг Йешич и вече води с 1 успех на сърбина в едно от най-интересните треньорски съперничества в българското първенство.

Резултатът бе открит още в 8-ата минута от Юнес Хамза, който хладнокръвно реализира дузпа, отсъдена за нарушение срещу Вандер Виейра. В 70-ата отново централният нападател на Ботев прати топката в мрежата, възползвайки се от подаване на празна врата на Йордан Христов.

Тунизийският нападател вече има 5 гола в българското първенство, като за трети път се разписва откакто шампионатът бе разделен на две половини. Благодарение на попаденията му Ботев продължи великолепната си серия срещу Литекс – 4-та победа в последните 5 мача от А група (1 реми), което е най-успешният период в историята на „жълто-черните“ срещу тима от Ловеч.

Кирил Депосодов върна интригата в 73-ата минута със страхотен пробив през няколко футболисти в наказателното поле, с което Ботев отново допусна попадение като домакин през пролетта – 2:1.

4078020

Новият старши треньор на Литекс Миодраг Йешич загуби и втория си отговорен двубой, след като при повторния си дебют начело на „оранжевите“ отстъпи с 1:2 от Лудогорец в реванша от четвъртфиналите в турнира за Купата на България.

Тимът от Ловеч остава без победа в плейофите от първата седмѝца, като все пак отбеляза първия си гол откакто шампионатът бе разделен на две половини.

Литекс остава на трето място с 58 точки – колкото има и ЦСКА, но ловчанлии загубиха два и завършиха наравно веднъж с „армейците“, което им отрежда по-ниската позиция. Ботев се доближи на 4 точки до днешния си съперник, макар да е с мач повече и от Литекс, и от ЦСКА, и от Лудогорец.

4078019

Левски, който временно е 5-ти с 50 пункта, е с цели два мача по-малко от Ботев и при успех днес от 19:30 часа над Черно море, ще съкрати изоставането си от „канарчетата“ на само 1 точка.

През първото полувреме в Коматево Ботев имаше пълно превъзходство над Литекс и ако не бяха пропуските на футболистите на Стоилов, резултатът можеше да бъде по-изразителен на почивката.

4078016

Виейра направи страхотен пробив между четирима души в наказателното поле и бе повален от Иван Горанов, което позволи на Хамза да открие резултата от дузпа още в 8-ата минута. Нов рейд на Вандер по дясното крило завърши с хубаво центриране към непокрития Александру Куртеан, който обаче от десетина метра не можа да нанесе плътен удар и изпусна да увеличи преднината на домакините.

В 15-ата минута Куртеан прати топката в мрежата, засичайки центриране от пряк свободен удар, но голът бе отменен заради засада. На повторенията се видя, че такава нямаше. До края на полувремето пропуски за Ботев направиха Бенга, Феребори Доре и отново Юнес Хамза, което остави шансове на Литекс за втората част.

4078022

Миодраг Йешич реши да остави на пейката твърди титуляри при Златомир Загорчич като Том, Данило Асприля, Вилмар Джордан и Юрген Джазула. Включването на Асприля след почивката се отрази положително на играта на „оранжевите“, защото колумбиецът на два пъти нахлу мощно в пеналтерията на Ботев и отправи опасни удари към Адам Стаховяк, без обаче да успее да се разпише.

Защитниците на Ботев започнаха да бъркат по-често, притеснявани главно от Асприля, но в 70-ата минута Христов направи отличен пробив по дясното крило и сервира топката на празна врата за Хамза, който вкара втори гол в мрежата на гостите – 2:0.

4078018

Само 3 по-късно обаче също толкова впечатляващ пробив на Десподов му позволи да излезе на стрелкова позиция в наказателното поле и да стреля безпощадно покрай плонжа на Стаховяк, намалявайки на 2:1.

До края на срещата Литекс не можа да застраши сериозно вратата на домакините, които спокойно владееха топката и изчакаха последния съдийски сигнал, за да отпразнуват успеха си.