Мъри спечели първа титла от 15 месеца и измести Гришо

Олимпийският шампион Анди Мъри (Великобритания) отрази пет мачбола и спечели турнира по тенис на твърди кортове в китайския град Шънчжън с награден фонд 655955 долара.

Поставеният под номер 2 Мъри наниза 10 аса при успеха над четвъртия поставен Томи Робредо (Испания) с 5:7, 7:6(9), 6:1 след два часа и половина игра. Така шотландецът заслужи 29-а титла в кариерата си, но първа от почти 15 месеца, след като за последно триумфира на "Уимбълдън" през юли 2013 година.

С победата днес той измести Григор Димитров от десетото място в ранглистата за сезона, от която се определят най-добрите осем, които ще участват във финалния турнир на АТП от 9 до 16 ноември в Лондон с награден фонд 6,5 милиона долара.

Мъри навакса ранен пасив от 0:2 гейма, а при 4:3 пропусна възможност за пробив. В последствие той загуби подаването си в 11-ия гейм, след което и първия сет. Във втората част британецът отново пропиля аванс от 4:2 гейма и се стигна до тайбрек. В него Робредо дръпна с 6:2 точки, но пропиля четири поредни мачбола.

В последствие испанецът стигна и до пета възможност за победа при 7:6 точки, но отново не се възползва и Мъри стигна до обрат с 11:9. Пропуснатите шансове се отразиха на Робредо и той не беше конкурентен в решаващия трети сет, който Мъри спечели с 6:1 гейма за по-малко от половин час.

32-годишният испанец също остана без титла от почти 15 месеца, след като за последно триумфира в Умаг също през юли 2013 година. Той също така не успя да вземе първи трофей за твърди кортове от успеха си в Метц преди седем години.