Мъри изхвърли Надал от световния топ 3, класира се за финала на US Open

Шотландецът Анди Мъри за втори пореден кръг показа железни нерви и осъществи обрат срещу чеха Томаш Бердих, класирайки се за втория си финал на Откритото първенство по тенис на САЩ.

Самият двубой протече изключително интересно, като привидно Бердих се нагоди по-добре към силния вятър, печелейки първия сет, но след това Мъри буквално разгроми своя съперник в следващите две части. В четвъртата пък се стигна до тайбрек, чехът поведе с 5:2, но в крайна сметка загуби с 6:8 и общ резултат в сетовете 7:5, 2:6, 1:6. 6:7.

Благодарение на силната си игра британецът ще е под №3 в световната ранглиста, като той ще измести испанеца Рафаел Надал. Матадора от Майорка е с контузия на коляното, която го мъчи още от "Уимбълдън", а засега се очертава той да се върне след минимум още месец рехабилитация. Интересното е, че в началото на сезона се очакваше именно испанеца да е най-голямата заплаха за лидера Новак Джокович, но Федерер измести сърбина от челото. Мъри пък няма шанс да измести Джокера от втората позиция, независимо от случващото се до края на US Open.

Това ще бъде 5-и финал за шотландския боец в турнир от Големия шлем, като до момента има само загуби. Това обаче може да се промени, тъй като се забелязва огромен прогрес на британеца под наставленията на Иван Лендъл, който също беше загубил първите си 4 финала, но завърши кариерата си с 8 титли от шлема.

Самият двубой протече под буен вятър на централния корт на "Флашинг Медоус", като при точка за пробив шапката на Мъри падна. Бердих спечели разиграването, но се стигна до преиграване, което бе спечелено отново от Бердих, което му помогна да спечели и първия сет - 7:5.

Последваха обаче два изключително бързи сета, в които Мъри се разигра и буквално разпиля своя съперник на всеки един елемент от играта. Това доведе до 6:2 и 6:1 в полза на британеца и мачът изглеждаше решен.

Мъри дори поведе с 3:0, но тогава изведнъж играта на Бердих тръгна и се сигна до равенство в сетовете, след като сервисът на №6 в схемата започна да влиза, а стратегията на златния медалист от Лондон да изчаква грешки на своя съперник започна да боксува.

Стигна се до тайбрек, в който Бердих показа страхотна игра в началото и с мощни форхенди стигна до 4-1, а ас му помогна за 5:2. В този момент обаче мощните му удари го предадоха, а вятърът отново се усили, помагайки на Мъри. Той не просто изравни, но стигна до 5:6. Сетболът беше спасен, но след това шотландецът получи нов мачбол, от който обаче се възползва и след 1:3 в сетовете се класира за финала.

Ключови за загубата на Бердих се оказаха аматьорските му грешки, които не прилягат на тенисист от топ 10, дори топ 100, на световната ранглиста. Чехът допусна цели 64 непредизвикани грешки и въпреки повечето си уинъри заслужено загуби срещата.

На финала Анди Мъри ще чака победителя от двубоя Новак Джокович-Давид Ферер, който трябва да се изиграе тази нощ, ако условията позволят това да се случи.