"Моряците" на Гонзо почти отказаха Литекс от Европа (СНИМКИ)

Черно море успя да вземе изключително важни три точки при домакинството си на Литекс, след като победи с 1:0 тима на Христо Стоичков.

Единственото попадение за "моряците" отбеляза капитанът Георги Илиев в края на първата част и с това донесе заслужен успех на своя тим, който му дава голямо основание да се надява, че ще запази мястото си в елита и догодина.

Така моряците се изкачиха на 10-то място в класирането на А група с актив от 28 пункта и се отдалечиха на три точки от зоната на изпадащите. Литекс пък допусна четвърта загуба в последните пет кръга и с това почти напълно компрометира шансовете си да изграе в Европа през новия сезон.

Домакините започнаха срещата по-активно и в 10-та минута Симеон Райков пробва шут сериозна дистанция, но право в ръцете на Илко Пиргов. Натискът на домакините продължи и в 23-та минута те бяха много близо до гола. Кристиан Идалго се ориентира добре при едно неразбирателство в ловешката отбрана и стреля с глава, но топката тресна напречната греда.

"Моряците" продължиха да създават напрежение пред вратата на Литекс, а най-доброто, с което футболистите на Христ Стоичков отговориха през първите 45 минути бе едно добро взаимодействие между двамата албанци в тима - Едон Хасани и Армандо Ваюши. Георги Китанов обаче предугади ситуацията и успя да парира удара.

Така дойде 44-та минута, когато Георги Илиев изведе варненци напред в резултата. Националът напредна от дясно, и от границата на наказателното поле стреля силно. Топката се отби от крака на Васил Божиков и се озова в Кристиан Идалго. Испанецът моментално стреля, но в гредата. При добавката обаче капиранът на Черно море бе безгрешен - 1:0 за домакините.

През втората част футболистите на Георги Иванов положиха максимални усилия не само да запазят своята преднина, но и да стигнат до втори гол. Такъв можеше да отбележи Брус Инканго в 68-та минута, когато изскочи очи в очи с Илко Пиргов, но стражът на ловчанлии предвидливо излезе и парира удара на нападателя.

Само четири минути Райков изпълни пряк свободен удар, топката тупна коварно пред Пиргов и той не успя да се намеси убедително, но за щастие на вратаря нямаше кой да направи решителна добавка.

Най-сериозната опасност за Георги Китанов и през това полувреме се наричаше Армандо Ваюши. В 76-та минута той стреля опасно над напречната греда на Черно море от пряк свободен удар, а минути по-късно отново пробва шут от границата на наказателното поле, но за щастие на "Тича" топката мина на сантиметри вляво.

До края на двубоя попадения не паднаха и Черно море запази крехкия си, но много ценен аванс.