Монпелие стана шампион на Франция за първи път

Монпелие спечели гостуването си на изпадналия в Лига 2 Оксер с 2:1 и стана шампион на Франция за първи път в историята си. Младият състав, воден от Рене Жирар, събра 82 точки и се оказа недостижим на върха след последния 38-ми кръг в Лига 1 за основния фаворит за титлата преди началото на сезона - ПСЖ - като столичани събраха 79 пункта.

И в този шампионат се стигна до драма в последните минути на двубоите, тъй като Пари Сен Жермен постигна победа с 2:1 над Лориен и се надяваше на грешна стъпка на лидера, на когото му стигаше и точка срещу Оксер.

Възпитаниците на Карло Анчелоти се озоваха в позицията на губещи в 28-ата минута, когато Моне-Паке изведе Лориен напред. Монпелие обаче също изоставаше по това време заради попадението на Оливие Капо в полза на Оксер.

Хавиер Пасторе изравни за ПСЖ, а Тиаго Мота в 75-ата минута даде трите точки на столичани с гол четвърт час преди края.

Джон Утака изравни в 32-ата минута за Монпелие и резултатът 1:1 стигаше за титлата, но в 76-ата отново Утака вкара и второто попадение за пълен обрат, който короняса тима за първи път в историята му.

Лил спечели домакинството си на Нанси с 4:1 и завърши сезона на трето място със 74 точки, което дава право на участие в Шампионската лига.

Лион допусна загуба с 3:4 у дома срещу Ница, но въпреки това остава на 4-та позиция с 64 пункта. Три по-малко има 5-ия Бордо, който повали като гост Сен Етиен с 3:2 и не допусна да бъде изместен от последното място, даващо промоция в Лига Европа.

Рен срази с 5:0 Дижон, но напразно, защото остана 6-ти с 60 точки и извън квотите за евротурнирите от Лига 1.

Във втора дивизия изпадат Каен с 38 точки, Дижон с 36 и Оксер с 34, като Лориен се спасява, тъй като има 39 и финишира на 17-та позиция.

Каен имаше реални шансове да се измъкне над чертата, но допусна поражение с 3:1 при гостуването си на Валансиен.