Мондиал 2014 с най-много голове от 56 години

Ако не сте забелязали, Световното първенство по футбол 2014 в Бразилия засега е изключително интересно. Не само че видяхме сензации като победата на Коста Рика над Уругвай или пък шокиращи разгроми като този на Холандия с 5:1 над шампиона Испания, но също така резултатността на турнира досега е много висока.

След изиграването на първите 11 мача от програмата на Световното първенство са реализирани 37 гола. Това прави средна резултатност от 3.4 гола на мач, което пък е най-високото постижение в това отношение чак от Мондиал 1958.

Интригата във всички мачове досега също беше налице и дори двубои като Франция – Хондурас и Колумбия – Гърция се разиха доста по-равностойно, отколкото предполага крайния им резултат 3:0.

За първи път в историята на световните първенства няма нито едно равенство след 11 мача. За този статистически факт най-голяма заслуга има националният отбор на Швейцария, който с гол в 93-ата минута спечели с 2:1 срещу Еквадор вчера вечерта.

4094502

Досега подобно развитие имаше Световното първенство през 1934-та година, но 10-ият мач там между Италия и Испания завършва наравно 1:1. Също така количеството на обрати в резултата – съответно на драматични развои на събитията по терените – е много високо.

За 11 мача цели пет пъти отбор е осъществявал обрат, за да стигне до крайната победа – Бразилия срещу Хърватия, Холандия срещу Испания, Коста Рика срещу Уругвай, Кот д'Ивоар срещу Япония и Швейцария срещу Еквадор.

4094503

За сравнение, за всички 64 мача на предишното Световно първенство 2010 в ЮАР не бяха осъществени толкова обрати. Като цяло броят на головете можеше да бъде и по-висок, ако по различни причини не бяха отменени цели 8 попадения – особено двата гола на Мексико през първото полувреме срещу Камерун можеха спокойно да бъдат зачетени и този двубой да не приключи с минимален успех на „ацтеките“.