МОК прие в редиците си датския престолонаследник

снимка: zimbio.com

Датският престолонаследник принц Фредерик ще стане член на Международния олимпийски комитет (МОК), предаде БТА. Както пише днес вестник "Политикен" той е бил номиниран за това лично от президента на МОК Жак Рох.

 

41-годишният Фредерик е един от шестте кандидати, които ще бъдат включени в новия състав на МОК на сесията през октомври в Копенхаген. Той ще замени на поста Кай Холм (Дания), който достигна пределната за организацията възраст от 70 години.

 

Дания има място в МОК постоянно в последните 109 години. Фредерик е голям почитател на спорта като се заминава с ветроходство, конен спорт, тенис и бягане. Новият пост на Фредерик бе приет нееднозначно в страната му, тъй като съгласно традициите членовете на кралското семейство са длъжни да бъдат извън "политически" организации. Повечето датчани подкрепят кандидатурата му, но други смятат, че той компрометира своята фамилия, тъй като спорта и политиката са неразделни.