Могъща Франция даде заявка за величие на Световно първенство 2014

За първи път от шампионската си 1998-ма година Франция тръгва с две победи на Световното първенство по футбол и си подпечата класирането на осминафиналите. „Петлите“ разпиляха за едно полувреме отбора на Швейцария и спечелиха безапелационно с 5:2, като още до почивката реализираха три попадения, а звездата от Реал Мадрид Карим Бензема изпусна дузпа.

Възпитаниците на Дидие Дешам изиграха великолепно двубоя и на 99.9% си осигуриха прескачане на групата – от 01:00 часа в събота се играе другият мач между Еквадор и Хондурас.

Франция има пълен актив от 6 точки на върха на Група Е и по всяка вероятност ще избегне среща на осминафиналите срещу Аржентина, който е фаворит в Група F. Последните пет пъти, когато Франция се класира за елиминации на Световно по футбол, е стигала поне до полуфиналите.

4096098

Швейцария все още има шанс да прескочи груповата фаза, като остава с 3 точки и ще разчита на добър резултат на другите мачове и на победа срещу Хондурас в последния си двубой. „Часовникарите“ допуснаха повече голове само през първото полувреме срещу Франция, отколкото в предишните си 8 мача на световни футболни финали.

За първи път от групите на 1998-ма година, когато стана шампион, Франция вкарва повече от три гола в два последователни мача.

4096099

Оливие Жиру откри резултата в полза на „петлите“ в 17-ата минута, а само 60 секунди по-късно Блес Матуйди покачи на 2:0. Третото попадение бе дело на Матьо Валбуена в 41-ата, но преди това Бензема бе изпуснал дузпа, а при добавката от три метра Йоан Кабай нацели гредата на празна врата.

Нападателят на Реал Мадрид все пак се разписа за 4:0 в 67-ата минута, с което реализира третото си попадение на Мондиал 2014. Иначе за първи път в историята на френските участия на световни първенства футболисти на „петлите“ изпуска 11-метров наказателен удар в редовно време на мач.

4096086

Петият гол бе дело на Муса Сисоко след асистенция на Бензема, а резервата Блерим Джемайли с далечен изстрел от фаул в 81-ата минута намали на 5:1. Гранит Джака с прекрасно изпълнение от воле в 87-ата оформи крайното 5:2 в полза на "петлите".

В 17-ата минута след центриране от корнер нападателят на Арсенал Оливие Жиру отскочи най-високо в наказателното поле и с красив удар с глава прати кълбото неспасяемо в мрежата - 1:0.

4096089

Още след изпълнението на центъра грешно подаване назад бе пресечено от Карим Бензема, който подхвана контраатака и изведе на стрелкова позиция в пеналтерията отляво Блес Матуйди. Играчът на Пари Сен Жермен с премерен изстрел в близкия ъгъл наказа Диего Беналио за втори път в рамките на 60 секунди - 2:0.

4096088

В 30-ата минута Швейцария изпусна отличен шанс да намали изоставането си, след като Адмир Мехмеди нахлу през центъра и отправи коварен изстрел по тревата от около 20 метра. Уго Лорис отклони кълбото встрани, но право на пътя на Джердан Шакири, който обаче не можа да я насочи в опразнения ъгъл и я изкара в аут.

В 32-ата минута централният защитник на Швейцария Йоан Джуру извърши глупаво нарушение в наказателното поле срещу Карим Бензема, който бе притиснат до аутлиния без перспектива, но въпреки това Джуру го препъна. Потърпевшият обаче не можа да преодолее от бялата точка Беналио, а при добавката на празна врата от 4 метра Йоан Кабай разтресе горната греда.

4096086

В 41-ата минута убийствена контраатака (отново отляво), започната от Рафаел Варан, изведе Оливие Жиру пред празно пространство. Той центрира успоредно на голлинията на далечната греда, където връхлитащият Матьо Валбуена опъна мрежата за 3:0.

След почивката тимът на Швейцария опита да наложи висока преса и да упражни натиск, но въпреки скоростните действия на офанзивните футболисти, тимът на Отмар Хицфелд се отчете само с два неточни изстрела от далечна дистанция в първия четвърт час.

4096087

В 60-ата минута французите органзираха добра многоходова акция в наказателното поле на противника, но изстрел на Бензема рикошира в тяло на бранител и излезе в корнер. В 64-ата минута Швейцария стигна до най-чистото си положение, когато топката бе центрирана отдясно в наказателното поле, а Дебуши увисна. Мехмеди овладя, но стреля разочароващо високо от няколко метра, с което отново пропиля добър шанс за гол.

В 67-ата обаче груба грешка на централните бранители на "часовникарите" (най-вече на Сендерос, който действа неадекватно и пропусна топката) позволи на Бензема с диагонален шут от въздуха да се разпише за трети път на Мондиал 2014 - 4:0.

4096095

В 74-ата минута Бензема отново се възползва от пробойна в отбраната на Швейцария и този път с пас към непокрития Муса Сисоко предизвика опасност. Само едно докосване бе нужно на футболиста на Тулуза, за да направи резултата разгромен - 5:0.

В 81-ата минута с хубав изстрел по земя от около 25 метра от фаул резервата Блерим Джемайли вкара почетно попадение за швейцарците - 5:1. 6 по-късно хубаво подаване към Гранит Джака бе завършено с прекрасен изстрел от воле и резултатът придоби малко по-приемлива форма - 5:2.

Съставите

Селекционерът на „часовникарите“ Отмар Хицфелд залага на атрактивната схема 4-2-3-1, като на вратата е Диего Беналио, а пред него в защита са подредени Щефан Лихтщайнер, Стив фон Берген, Рикардо Родригес и Йоан Джуру.

Гьокан Инлер и Валон Бехрами са в средата на халфовата линия, а триото пред тях е изградено от Гранит Чака, Адмир Мехмеди и Джердан Шакири. Единствен изнесен напред нападател е Харис Сеферович.

Дидие Дешам отново е подредил играчите си в 4-3-3 и ще разчита на Матьо Валбуена, Оливие Жиру и Карим Бензема в предни позиции. Зад тях са подредени Муса Сисоко, Йоан Кабай и Блес Матюиди. В защита оперира квартетът Патрис Евра, Мамаду Сако, Рафаел Варан и Матьо Дебюши, докато на вратата пак е Уго Лорис.