Мо Фара този път спечели Великия северен пробег

След неуспеха и второто място миналата година гордостта на Великобритания в леката атлетика Мо Фара спечели знаменитото състезание на дълги разстояния „Великия северен пробег“. Така Фара се превърна в първия поданик на кралицата, триумфирал в надпреварата, след Стив Кеньон през 1985-та година, като пресече финала след 60:01 минути.

31-годишният многократен шампион миналата година остана втори зад друга знаменитост в маратонските бягания – Кенениса Бекеле, но този път бе решен да завърши по най-добрия начин сезона си.

Олимпийският, световен и европейски шампион Фара дръпна на основния си конкурент от Кения Майк Киген в последните 200 метра на дистанцията от 21.08 км. Постижението на Фара от 60.01 минути е рекорд за Великобритания в полумаратонските бягания.

При жените кенийката Мари Кейтани подобри с една секунда рекорда на състезанието, поставен от знаменитата Паула Радклиф – африканката спря хронометрите на 65:39 минути. Миналата година победителката Приска Джепту, също от Кения, се доближи до рекорда, но не можа да го атакува, така че през 2014-та женската надпревара също заслужи внимание, независимо от липсата на звезди като Мезерет Дефар и Тирунеш Дибаба.

През 1981-ва е проведено първото подобно състезание с 12 000 участници, докато днес желаещите да се състезават са повече от 100 хиляди, а реално стартиралите – 57 000.